Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Fransa AB’den Kripto Para Piyasası Düzenlemesini Kabul Etmesini İstedi

Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Maire, Avrupa Birliği'nden kripto para piyasası düzenlemesini kabul etmesini istedi.
Fransa AB’den Kripto Para Piyasası Düzenlemesini Kabul Etmesini İstedi
Son Güncelleme: 
Yorum

Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Maire yaptığı açıklamada, Fransa’nın Avrupa Birliği’ne geçen hafta getirdiğine benzer şekilde kripto para birimleri konusunda düzenleyici bir çerçeve benimsenmesini istedi. Bu şekilde bunu yapan ilk büyük ülke olmak istediğini söyledi.

Fransa kripto para şirketlerini ve yatırımcılarını resmi olarak tanımayı sağlayacak düzenlemeleri parlamentosunda onayladı.

Fransa Parlamentosu Yasayı OnayladıFransa parlamentosu geçen hafta kripto para şirketleri ile yatırımcılarını içeren bir mali sektör yasasını onaylarken, ülkenin karlarını vergilendirmesini de sağladı. Le Maire, Paris’te blockchain teknolojisi üzerine düzenlenen bir etkinlikte “Avrupa ortaklarına Fransız deneyiminden esinlenilen kripto varlıkları hakkında tek bir düzenleyici çerçeve oluşturmayı önereceğim. Bizim modelimiz doğru olan,” dedi.

Fransız hükümetinin yeni kripto para birimi düzenlemesi, büyük bir ulus tarafından kabul edilen türünün ilki olarak görülüyor. Ayrıca yeni kripto para birimleri çıkarmak veya mevcut olanlar için sertifika alarak işlem yapmak isteyen firmalara izin verecek. Dünyanın büyük bölümünde kripto para birimleri hala tamaen düzenlenmiş veya yasaklanmış değil.

Sertifika, isteyenler için Fransız piyasa düzenleyicisi tarafından verilecek ve vergi alınmasını sağlayacak.

Fransa Kripto Paradan Vergi AlacakSertifika ile ihraççıların, tüccarların, emanetçilerin ve yatırımcıların bu menkul kıymetler üzerinden elde ettikleri karlar üzerinden vergi ödemeleri gerekecek. Amaç, Paris’te bu şekilde sermaye toplayan şirketler için bir pazar oluşturmak ve Fransa’nın genişleyen iş dünyasının bir dilimini kapmasına izin verecek.

Düzenleme sayesinde spekülatörler konusunda da bir gözetim sağlanmış olacak. Düzenlenmemiş piyasalarda, kuralların uygulanmadığı durumlarda, yatırımcılar herhangi bir sorun karşısında tamamen korumasız kalıyorlar. Fransa’nın düzenleyici teklifleri uyarınca, yetkililer kimin yeni bir para ihracının veya bir ticaret platformunun arkasında olduğu doğrulanacak.

Aynı zamanda Fransa’nın düzenlemesi ile şirketlerin iş planlarını ve kara para aklama kurallarını da kontrol edebilecek.

Kara Para Aklama Kurallarını Kontrol EdecekDüzenleyici onay damgasını almak için şirketlerin uyması gereken özel şartlar, devlet kararnameleri tarafından tanımlanıyor. Belgelendirme yatırımcılara dolandırıcılıktan kaynaklanan temel güvenceleri verecek. Ancak onları kayıplara karşı yine korumayacak.

Fransa Ulusal Meclisi, bireylerin işletmelere kadar tasarrufların yeniden yönlendirilmesi de dahil olmak üzere yerel işletme gelişimini teşvik etmek için hazırlanan bir tasarıyı kabul etti. “Ticaret Büyüme ve Dönüşüm için Eylem Planı (Pacte)” olarak bilinen yasa, ülkedeki sigorta sağlayıcılarının yatırım miktarı açısından sınırsız olarak kripto para birimine yatırım yapmalarını sağlıyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu