Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Fitch Ratings Küresel Ekonomiye Dair Daralma Beklentisini %4,6’ya Çekti

Salgının küresel ekonomi üzerinde yarattığı etkilerin devam ettiğini ve toparlanmanın zaman alacağını öngören Fitch Ratings, bu yıl %4,6’lık küçülme bekliyor.
Fitch Ratings Küresel Ekonomiye Dair Daralma Beklentisini %4,6’ya Çekti
Son Güncelleme: 
Yorum

Covid-19 pandemisi hayatı olumsuz etkilemeye ve can almaya devam ediyor. Worldometer verilerine göre dünya genelinde şu ana kadar 352 bin 265 kişi hayatını kaybetti. 5 milyon 687 bin aktif vaka bulunurken, bunun büyük çoğunluğunu Avrupa ülkeleri oluşturuyor.

Salgından en çok etkilenen Amerika Birleşik Devletleri’nde ise can kaybı 100 bini aştı. Türkiye’deki duruma baktığımızda tablonun diğer ülkelere kıyasla çok daha iyi olduğunu görmekteyiz. Sağlık Bakanlığı verilerine göre toplamda 4 bin 397 kişi hayatını kaybetti. 158 bin 762 aktif vakanın olduğu ülkemizde iyileşen hasta sayısı 121 binin üzerinde.

Son haftalarda birçok ülke ekonomisini yeniden açmaya başlasa da kredi derecelendirme kuruluşları ve resmi otoriteler, makroveriler konusunda halen oldukça karamsar. Geçen ay yaptığı değerlendirmede küresel büyümenin bu yıl %3,9 daralacağını öngören Fitch Ratings, büyüme beklentisini bir kez daha düşürdü.

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, küresel ekonominin bu yıl pandemi etkisiyle %4,6 küçüleceğini tahmin ediyor.
Fitch Ratings Küresel Ekonomi Beklentisi
Kaynak: IMF

Kurum analistleri 26 Mayıs’ta Koronavirüs Şoku Genişliyor başlıklı bir rapor yayımladı. Tüm dünyayı etkisi altına alan salgın hastalığın ekonomiye olan etkilerini değerlendiren kurum, büyüme tahminlerini bir kez daha düşürdü. Buna göre 2020 yılında global ekonomide %4,6’lık daralma bekleniyor. 2021’de ise %5,1 büyümeye geçeceği düşünülüyor.

Normalleşmenin uzun bir zaman alacağı söylenen raporda Euro Bölgesi’nin bu yıl %8,2 oranında daralacağı düşünülüyor. Avrupa Birliği Komisyonu da bu ay başında yayımladığı raporda Euro Bölgesi’nin 2020’de tarihin en büyük resesyonuna tanıklık edeceğini söylemişti. Fitch Ratings en büyük aşağı yönlü beklentilerin gelişmekte olan ülke ekonomileri ve Euro Bölgesi için yapıldığı kaydedildi.

Beş ekonomi düşünce kuruluşunun %4,2 küçüleceğini tahmin ettiği Almanya ekonomisi için Fitch beklentisi %6,7’lik daralma yönünde. Bölge ekonomilerine baktığımızda İtalya’nın bu yıl %9,5, İspanya’nın %9,6, Fransa’nın %9 ve İngiltere’nin ise %7,8 küçülmesi bekleniyor.

Kurum ABD ekonomisinin 2020’de %5,6 oranında daralacağını tahmin ediyor.
ABD Ekonomisi Beklentiler
Kaynak: Trading Economics

Dünyanın en büyük ekonomisi ve salgından en fazla etkilenen ABD’de durum hala oldukça kötü. Ülkede sadece 9 hafta içinde 39 milyon kişi işsizlik maaşı başvurusunda bulundu. Yılın ilk çeyreğinde ekonomi %4,8 oranında daralırken, ikinci çeyrekte bu oranın %37,7’ ye çıkması bekleniyor. Fitch ise bir önceki raporuna göre beklentisini değiştirmeyerek %5,6 olarak bıraktı. Gelecek yıl %4 büyümeye geçmesi tahmin ediliyor.

Gelişmekte olan ülke ekonomilerinin bu yıl %1,7 oranında küçülmesi beklenirken, Çin bu beklentinin dışında tutuluyor. Çin ekonomisinin 2020’de %0,7, gelecek yıl %7,9 oranında büyümeye geçeceği düşünülüyor.

En fazla daralma olması beklenen ülke ise Hindistan. Raporda Hindistan ekonomisinin salgın hastalık nedeniyle bu yıl %5 küçülmesi bekleniyor. Kurum analistleri Brezilya ekonomisinin %6, Rusya’nın %5 ve Türkiye’nin %3 daralacağını öngörüyor. Kurum ayrıca son yaptığı açıklamada Türkiye Sınai Kalkınma Bankası’nın not görünümümü “durağan”dan “negatif”e indirdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu