Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Fitch Küresel Ekonomi için Daralma Tahminini %4,4’e Revize Etti

Fitch Ratings, GSYİH tahminini yüzde 4,6 düşüşten yüzde 4,4 düşüşe doğru mütevazı şekilde güncelledi.
Fitch Küresel Ekonomi için Daralma Tahminini %4,4’e Revize Etti
Yorum

Pandemi küresel ekonomiyi tarihi düşük seviyelere doğru sürüklerken Fitch Ratings, GSYİH tahminini mütevazı şekilde güncelledi.

Son Küresel Ekonomik Görünüm’ünde (GEO) küresel GSYİH’nin 2020’de %4,4 düşmesini beklediğini açıklayan Fitch Ratings, Haziran’daki yüzde 4,6’lık düşüşten mütevazı bir yukarı yönlü revizyon yapmış oldu.

Mart ve Nisan aylarında koronavirüse bağlı görülmemiş şiddetli durgunluğun ardından ekonomik faaliyetteki toparlanmanın beklenenden hızlı olduğunu ancak genişleme hızının yakında yavaşlamasını beklediğini belirtti.

Fitch Ratings Baş Ekonomisti Brian Coulton, raporda şu ifadeleri kullandı:

“Çin, virüs öncesi GSYİH seviyesini şimdiden geri kazandı ve ABD, Fransa ve İngiltere’deki perakende satışlar şimdi Şubat seviyelerini aşıyor. Ancak bunun çok övülen ‘V’ şeklindeki iyileşme olacağından şüpheliyiz. Avrupa’da işsizlik şokları ileride görünüyor, firmalar sermaye harcamalarını düşürüyor ve Avrupa’da işsizlik şokları önde, firmalar sermaye harcamalarını düşürüyor.”

Yeni raporunda Fitch, ABD ekonomisinin önceki yüzde 5,6’lık düşüşe kıyasla yüzde 4,6 daralmasını beklediğini, Çin ekonomisininse Haziran raporundaki yüzde 1,2 büyümeye kıyasla yüzde 2,7 büyüyeceğini belirtti.

Bu revizyonların, Euro Bölgesi için yüzde 9, İngiltere için yüzde 11,5 ve Çin hariç gelişmekte olan piyasalar için yüzde 5,7’e aşağı yönlü revize edilen GSYİH düşüş tahminleri tarafından kısmen baskılandığını aktardı. Hindistan ekonomisi içinse 2021 mali yılında yüzde 10,5’lik düşüş tahmin ettiğini bildirdi.

2020’nin ikinci çeyreğindeki ekonomik bozulmanın dünya GSYİH’sindeki %8,9’luk düşüşte yansıtıldığını ve birçok ülkenin çıktıda beşte bir veya daha fazla düşüş gördüğünü ekledi.

İngiltere, Hindistan, Fransa, İtalya ve İspanya’nın 2Ç20’de sıkı-uzun kilitlemeler yaşadığı ve hareketlilik seviyelerinde keskin düşüşler gördüğünü söyledi. Fitch, bunların GSYİH’lerinin Haziran tahminine göre aşağı yönlü sürpriz olduğunu belirtti.

Ancak şiddetine ek olarak, koronavirüsle ilgili durgunluğun aynı zamanda çok kısa olduğunu ve Mart-Nisan aylarında düşen faaliyetlerin Mayıs’tan itibaren oldukça hızlı bir şekilde toparlandığını da vurguladı. Küresel Ekonomik Görünüm raporundaki ekonomilerin çoğunda bir dizi göstergenin, önceki tahmine kıyasla bugüne kadar 3Ç20’de GSYİH’de daha hızlı bir artışın olduğuna işaret ettiğini savundu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu