Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Fitch, Şehirdeki Huzursuzluk Nedeniyle Hong Kong’un Kredi Notunu Düşürdü

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, şehirdeki huzursuzluk nedeniyle Hong Kong'un kredi notunu düşürdü.
Fitch, Şehirdeki Huzursuzluk Nedeniyle Hong Kong’un Kredi Notunu Düşürdü
Son Güncelleme: 
Yorum

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, bugün Hong Kon’un kredi notunu düşürdü. Gerekçesini ise kentteki kargaşa olarak açıkladı. üÜlkenin lideri Carrie Lam’ın iade yasasının resmen geri çekileceğini açıklamasının ardından bu kararın verilmesi ise biraz şaşırttı.

Fitch, Hong Kong’un uzun vadeli yabancı para cinsinden kredi notunu AA+ seviyesinden AA seviyesine indirdi. Görünümü ise negatif olarak belirledi.

Fitch analistleri yayımladıkları notta, “Aylarca süren çatışma ve şiddet olayları, Hong Kong’un anakarayla olan ilişkisini düzenleyen bir ülkenin iki sistemin çerçevesinin çevresini ve esnekliğini test ediyor. Hong Kong işlerinde 1997 devrinden bu yana her zamankinden daha fazla kamuoyu önünde durmakta olan ana görevliler tarafından bu vurgulandı,” ifadelerini kullandılar.

Hong Kong şehri, vatandaşlarına anakara Çinlileri tarafından reddedilen özgürlükler ve haklar veren bir ülke iki sistem ilkesi altında Çin’in özel bir idari bölgesi olarak belirlenmiştir. Hong Kong 1997’de bir İngiliz kolonisi olarak bir buçuk yüzyıl sonra Pekin’in yönetimine girmiştir.

“Hong Kong’un olumsuz görüşü, bazı protestocuların taleplerine verilen imtiyazlarla bile kamuoyundan hoşnutsuzluk derecesinin devam etmesi muhtemel görüşünü yansıtıyor,” diyen Fitch, bir ülke iki sistem çerçevesinin sağlam kalmasını beklediğini söyledi.

Hong Kong Hisseleri Bu Hafta Yükseldi

Hong Kong Hisseleri Bu Hafta YükseldiBu haftanın başlarında Hong Kong piyasaları, Lider Carrie Lam’ın vatandaşlarını yargılamak üzere Çin’e göndermesini yasal kılacak olan tartışmalı iade yasasını resmen çekeceğini söyledi. Bu yasa nedeniyle aylardır yaşanan protestolar ise ülkenin gösterge endeksinin değer kaybetmesine neden olmuştu.

Yasanın resmen geri çekileceğinin duyurulmasıyla birlikte Hang Seng endeksi yüzde 4’ten fazla hızlı bir artış kaydetti. Bununla birlikte Hong Kong’daki protestoların bu hafta devam etmesi bekleniyor.

Artık geri çekilmiş bir iade yasası, zaman zaman şiddete dönüşen protestolara yol açarak, Hong Kong’un on yıllar içinde en kötü sosyal huzursuzluğunu yaratarak şehir ekonomisine zarar verdi.

Ağustos ayında Lam, Hong Kong’un ekonomisinin protestolar nedeniyle resesyon riskiyle karşı karşıya olduğunu söyledi. Tasarının tamamen geri çekilmesi, protestocuların beş talebinden birisiydi. Diğerleri hareketin herhangi bir karakteristiğini isyan olarak nitelendirmeyi ve göstericilere karşı tüm suçlamaların düşürülmesini içeriyordu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu