Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Fitch, Çin’in 2021 Büyüme Tahminini Aşı-İç Talep Gerekçeleriyle Yükseltti

Fitch Ratings, bugün yayımladığı raporunda Çin’in 2021 GSYİH büyüme tahminini Eylül ayındaki yüzde 7,7’den yüzde 8’e yükseltti. Detaylar aşağıda;
Fitch, Çin’in 2021 Büyüme Tahminini Aşı-İç Talep Gerekçeleriyle Yükseltti
Son Güncelleme: 
Yorum

Covid-19’un çıkış noktası unvanının yanında pandemiden ilk kurtulmuş gibi görünen ekonomi niteliğini de taşıyan Çin, ikinci çeyrekte büyümeye dönmüş ve üçüncü çeyrekte pozitif bölgede kalmaya devam etmişti. Dünyanın ikinci en büyük ekonomisinden gelen başka birçok veri de toparlanmanın sürdüğünü ve pandemi zararının büyük ölçüde telafi edildiğini gösteriyor.

Fitch Ratings de artan iç talep ve koronavirüs aşısı dağıtımı beklentilerine dayanarak Çin’in gelecek yıl için ekonomik büyüme tahminini yükseltti. Fitch analistleri Brian Coulton ve Pawel Borowski yeni raporda; “bu, Çin’in yaklaşık %5,5 olan uzun vadeli büyüme potansiyeline ilişkin tahminimizin çok üzerinde olabilir ancak 2020’de böylesine düşük bir tabandan oldukça ulaşılabilir” dedi.

Analistler, son birkaç ayda verilerin Çin tüketiminde, özellikle yemek endüstrisinde ve sosyal toplantıları içeren diğer faaliyetlerde önemli bir toparlanmaya işaret ettiğini belirtti.
Çin Tüketici Güveni Ekim
Kaynak: Trading Economics

CNBC’nin haberine göre raporda ayrıca daha fazla insanın aşılanmasıyla küresel ekonomik ortamın önümüzdeki yılın ikinci yarısında iyileşmesinin muhtemel olduğu da belirtildi. Küresel ekonomi için de tahmin yükselten Fitch, bu yıl küresel büyümenin Eylül ayındaki %4,4 düşüş tahmininden biraz daha iyi bir şekilde %3,7 küçüleceğini öngördü. Önümüzdeki yıl içinse yüzde 5,3’lük toparlanmaya işaret etti.

Fitch, koronavirüs pandemisinin ardından ilk çeyrekte %6,8’lik bir daralmanın ardından dünyanın en büyük ikinci ekonomisinin 2020’de yüzde 2,3 genişleyeceğini söyledi.
Çin 3. Çeyrek Büyüme Verileri
Görsel Kaynak: CNBC

Analistler, Çin’in enflasyondaki düşüş ve yuandaki güçlenme nedeniyle gösterge faiz oranını yükselterek teşvikleri azaltmasını beklemediklerini de bildirdi.

Öte yandan Fitch’in yukarı yönlü revize ettiği 2021 tahmini, diğer analistlerin beklentileriyle örtüştü. Nomura, 2020’de yüzde 2,1’lik büyümeden sonra gelecek yıl %9’luk bir büyüme öngörürken Natixis, önümüzdeki yıl %7,8’lik büyüme tahmin etti. Bu arada Nomura, son tahminlerinde Hindistan’ın 2021’de yüzde 9,9 büyümeyle Asya’nın en hızlı büyüyen ekonomisi olacağını öne sürdü.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu