Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Finansal Hizmetler Güven Endeksi Ocak’ta 0,2 Puan Geriledi

Finans sektörü temsilcilerinin cevaplarından yola çıkarak hesaplanan finansal hizmetler güven endeksinin Ocak verileri açıklandı. Ayrıntılar şu şekilde…
Finansal Hizmetler Güven Endeksi Ocak’ta 0,2 Puan Geriledi
Son Güncelleme: 
Yorum

“Finansal Hizmetler İstatistikleri ve Finansal Hizmetler Güven Endeksi (FHGE)” raporu yayımlandı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından açıklanan veriler, finansal sektörde faaliyet gösteren 157 kuruluşun yanıtlarının ağırlıklandırılıp toplulaştırılmasıyla elde edildi.

Buna göre 2021 yılı Aralık ayında 171,9 seviyesinde gerçekleşen FHGE, 2022’nin Ocak ayında bir önceki aya göre 0,2 puan azalarak 171,7 seviyesinde gerçekleşti. Veri Yönetişimi ve İstatistik Genel Müdürlüğü Anketler ve Endeksler Müdürlüğü’nden alınan verilere göre son üç aydaki iş durumunun FHGE’yi artış yönünde etkilediği, son üç aydaki hizmetlere olan talep ile gelecek üç aydaki hizmetlere olan talep beklentisinin ise azalış yönünde etkilediği görüldü.

Son üç ayda iş durumunda iyileşme olduğu yönündeki değerlendirmeler bir önceki aya kıyasla güçlendi.
Finansal Hizmetler Endeksi Geriledi
Kaynak: TCMB

Son üç ayda hizmetlere olan talepte artış olduğu yönündeki değerlendirmeler ile gelecek üç ayda hizmetlere olan talepte artış olacağı yönündeki beklentilerde zayıflama oldu.

Son üç aylık dönem için istihdamda artış olduğunu bildirenler lehine olan seyir zayıflarken, gelecek üç aydaki istihdamda artış olacağını bekleyenler lehine olan seyrin ise güçlendiği bildirildi.

Son üç ayda karlılıkta artış olduğunu bildirenler ile gelecek üç ayda artış olacağını bekleyenler lehine olan seyrin arttığı açıklandı. Hem iç hem dış piyasa için rekabet gücünde son üç aylık ve gelecek üç aylık dönem için iyileşme beklentisi zayıfladı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu