Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Finansal Hizmetler Güven Endeksi Mayıs Ayında 4,6 Puan Arttı, 143,2’ye Ulaştı

2019’un Mayıs ayını bitirmek üzere olduğumuz şu günlerde Finansal Hizmetler Güven Endeksi, geçtiğimiz aya göre 4,6 puan arttı ve 143,2 seviyesini gördü. İşte detaylar;
Finansal Hizmetler Güven Endeksi Mayıs Ayında 4,6 Puan Arttı, 143,2’ye Ulaştı
Yorum

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 2019 yılının Mayıs ayına ait Finansal Hizmetler Anketi ve Finansal Hizmetler Güven Endeksi’ni açıkladı. Yapılan açıklama sonucunda Finansal Hizmetler Güven Endeksi’nin (FHGE), Mayıs ayında bir önceki aya göre 4,6 puan artış göstererek 143,2 seviyesine yükseldiği bildirildi.

Mayıs ayına ait Finansal Hizmetler Anketi’nin sonuçları, finansal sektörde faaliyette bulunan 158 kuruluşun cevaplarının ağırlıklandırılıp toplulaştırılması sonucu elde edildi, ardından değerlendirmeye alındı.

Mayıs Ayına Ait Finansal Hizmetler Anketinin Sonuçları Değerlendirmeye AlındıBu değerlendirme sonucunda Finansal Hizmetler Güven Endeksi’nin Mayıs’ta bir önceki aya kıyasla 4,6 puan artışı kaydettiği görüldü. Ardından FHGE 143,2 seviyesine ulaştı. Bununla birlikte geçtiğimiz Ekim ayında Finansal Hizmetler Güven Endeksi 16,7 puan azalarak 137,6 seviyesine gerilemişti.

Endeksi meydana getiren anket sorularına ait yayılma endekslerine bakıldığında ise son 3 aydaki iş durumunun Finansal Hizmetler Güven Endeksi’ni azalış yönünde etkilediği görüldü. Buna karşın, yine son 3 aya ait hizmetlere olan talep ile gelecek 3 aydaki hizmetlere olan talep beklentisi artış yönünde etki etti.

İş durumu ve hizmetlere yönelik talebe dair değerlendirmelere göre, son 3 ayda iş durumunda iyileşme olduğu yönündeki değerlendirmeler bir önceki aya oranla zayıfladı.

İş Durumu ve Hizmetlere Yönelik Talebe Dair Değerlendirmelere Göre Bir Önceki Aya Oranla ZayıfladıBununla birlikte, son 3 ayda hizmetlere olan taleplerde artış olduğu değerlendirmeleri ve gelecek 3 ayda hizmetlere olan talepte artış yaşanacağı yönündeki beklentiler ise güçlenmiş durumda. Son 3 ayda gerçekleşen istihdama ait azalış yönlü değerlendirmeler ile önümüzdeki 3 aydaki istihdama dair artış yönlü beklentiler güçlenerek devam etti.

Mayıs’ta NACE Rev.2 sektör sınıflamasına göre Finans ve Sigorta Faaliyetleri sektöründe güven endeksleri, alt sektörler itibarıyla değerlendirildiğinde 64-Finansal Hizmet Faaliyetleri (sigorta ve emeklilik fonları hariç) sektöründe bir önceki aya göre 5,5 puan arttı.

65-Sigorta, Reasürans ve Emeklilik Fonları (zorunlu sosyal güvenlik hizmetleri hariç) ve 66-Finansal Hizmetler ile Sigorta Faaliyetleri için Yardımcı Faaliyetler sektörlerinde 10,9’ar puanlık azalış meydana geldi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu