Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Fed’in Öngörülebilirliğindeki Bozulma Negatif Yansırken ABD Tahvil Piyasaları Primlendi

ABD Merkez Bankası Fed politikalarında yatırımcıların tahminlerindeki bozulma piyasayı negatif etkilerken, hazine kıymetlerine teknik bakış;
Fed’in Öngörülebilirliğindeki Bozulma Negatif Yansırken ABD Tahvil Piyasaları Primlendi
Yorum

ABD devlet tahvili fiyatları, yatırımcıların bölgesel üretim faaliyeti üzerine beklenenden daha iyi verilere yanıt vermesi ve ABD yetkililerinin Çin ithalatı için tarifeleri geri alıp azaltmama konusunda tartıştıkları bir rapor vermesi üzerine Perşembe günü düşmüştü. Haftanın son işlem günü 18 Ocak Cuma 10 yıllık hazine risksiz varlık verimlerinde %0.17’lik bir prim görülürken an itibarıyla %2.752 getiri düzeyi görülmekte. 2 yıl vadeli tahviller ise %2.570’lik bir verimde.

Tahvil fiyatları düştüğünde yükselen verim, Philadelphia Federal Merkez Bankası’nın imalat endeksinin Ocak ayında 17.0’a yükselmesiyle WSJ araştırmalarına göre, ekonomistlerin öngördüğü 8.0 okumanın üzerine çıktı. ABD Hazine Sekreteri Steven Mnuchin’in Çin’le ticaret görüşmelerini ilerletmenin bir yolu olarak Çin malları ile ilgili bazı tarifelerin bazıları veya tümünü kaldırmayı önerdiği bir rapordan yararlanıldığı ifade edilmişti.

Her iki gelişme de en azından anlık olarak, olumsuz gelişmelerin kaynağında ABD’nin Çin’deki ticaret anlaşmazlığını görmesi ile ABD üretim artışındaki yavaşlama endişelerini hafifletti. Yatırımcılar ABD ekonomisi hakkında daha iyimser bir havaya doğru gidildiğini düşünebilir. Bu gelişmede risksiz varlıklar olan devlet tahvillerinden çıkışa meyillenmeler artabilir çünkü daha hızlı büyüme, riskli varlıkların göreceli cazibesini arttırır ve aynı zamanda senetlerin sabit getirilerinin alım gücünden çıkan enflasyon maliyetlerini de absorbe edilmiş olabilir.

Fed’in Bozulan Okunabilirliği Devam Ediyor

Bozulan Politika Okunabilirliği Olumsuz YansıyabilirBazı analistler, Fed yetkilileri ve yatırımcılar arasındaki kısa vadeli faiz oranları beklentilerindeki mevcut fark göz önüne alındığında, önümüzdeki aylarda Hazine gelirlerinin artacağı beklenebilir. Fed bu yıl iki oranlı artış potansiyeline işaret etmişti. Yatırımcıların bir kısmının Merkez Bankası’ndan bir faiz indirimi bekleyebilecek kadar şüpheci oldukları belirtilen dikkat çekici ifadelerden biri oldu.

Anlaşılan o ki Fed politikaları ve açıklamaların okunabilirliğinin 2018 yılındaki bozulması yatırımcılar üzerinde hala tesiri yüksek terste gelebilecek hamleler ifade ediyor. Öngörülerdeki bozulmanın yatırımcıların aleyhine olduğu gibi piyasalar tarafında da aynı etkinin görülmesi kaçınılmaz oluyor.

Penn Mutual Asset Asset Management Inc’den Zhiwei Ren, Hazine’deki yatırımcıların ekonomi konusunda “bu noktada çok karamsar” olduklarını söyledi. Öngörü bozulması, yatırımcıların ciddi boyutlarda terste kalınan işlemlerde kaydettikleri kayıp ve Ren’in sözü ile pekişen sonuç bir kere daha teyit edilirse CBOE Volatility Index (VIX) 200 günlük ortalamasında bulunan 21.18 seviyesini test edebilir ve yukarı yönde ivme kazanabilir.

(Daha önceki yazılarımda da sık sık kullandığım VIX Edeksi S&P hisse opsiyon fiyatları ile volatitileler arasındaki ilişkiden yola çıkarak piyasadaki korkuyu ölçmekte ve önemli bir gösterge olarak yararlanılmakta idi.)

Kıymetlere Teknik Bakış

Devlet Tahvillerinde Teknik VerilerZhiwei Ren, Fed’in yakın gelecekte oranları düşürmeyeceğine dair artan kanıtların kısa vadeli getirileri artırabileceğini belirtti. Aynı zamanda, uzun vadeli hazine kıymetleri ile ilgili verim muhtemelen “daha yavaş küresel büyüme ve daha düşük enflasyonla” daha sığ hareketler göstereceğini belirtti.

Kıymetlerdeki teknik verilere baktığımızda 2 yıl vadeli tahviller CCI (14) alım bölgesinde dalgalanırken, 2,549 seviyesinde 100 günlük hareketli ortalama mevcut; 10 yıllıklarda ise 20 günlük h.o.’nun bulunduğu 2,743 seviyesi aşağı yönde takip edilebilir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu