Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

FED’in Haziran’daki Faiz Kararına Odaklanan Dolar, 6,78’lerde Yatay Seyrediyor

Piyasaların merakla beklediği FED toplantısı öncesinde dolar/TL 6,78'lerde sakin bir seyir izliyor.
FED’in Haziran’daki Faiz Kararına Odaklanan Dolar, 6,78’lerde Yatay Seyrediyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Tüm dünyada koronavirüs vaka sayısı 7,2 milyonu gördü. 408 binin üzerinde insan hayatını kaybederken, en fazla vaka ve ölümün görüldüğü ABD’de durum hala oldukça ciddi görünüyor. Bazı ülkelerde vaka artış hızının yavaşlamış olması yine de tehlikeyi tam olarak silemedi.

Salgın hala devam ederken geçtiğimiz günlerde mecburi olarak yeni normal hayatın ilk temelleri atıldı. Normalleşme sürecinin başlatılmasıyla birlikte piyasalarda artan risk iştahı, son günlerde yatırımcıların hamlelerinde belirleyici oluyor. Özellikle son birkaç haftadır ekonomilerdeki toparlanma çabaları yatırım araçlarının seyrini de etkiledi.

Dolar/TL 6,70 – 6,80 aralığını uzun süredir aşamıyor. Haftanın ikinci gününde yatay seyreden kur, şu dakikalarda 6,78 liradan alıcı buluyor.
Dolar 6,78 Alıcı Buluyor
Kaynak: piyasa.paratic.com

Bu haftanın gündemindeki en önemli gelişmelerden biri FED’in Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısından çıkacak faiz kararı oluyor. Yarın toplantı yapması beklenen bankanın pandemi başladığından bu yana negatif etkileri ekonomiye en az düzeyde hissettirmek için çabaladığı biliniyor.

Daha önce hiç şahit olmadığı biçimde kötü verilere maruz kalan ABD ekonomisi, FED’in destekleri ve açıklanan onca teşvik paketiyle ayakta kalmaya çalışıyor. Piyasaların yarınki toplantıdan beklentisi ise faiz oranlarının sabit tutulacağı yönünde.

29 Nisan’da son politika toplantısını gerçekleştiren FED, aldığı karar sonucunda faiz oranlarını %0,25’te sıfıra yakın seviyede tutmayı seçmişti.

FED Mart Nisan Faiz
Kaynak: Investing

Böyle bir tedirginlik ortamında dolar/TL, radarına FED kararını almış durumda. TSİ 09:48’de 6,7875 liradan alıcı bulan kur, dün yükseliş eğilimindeydi. Pazartesi günü 6,78’in üzerini görmesinin ardından bugün bu seviyenin sınırında hareket ediyor.

Dün kapanışı 6,7876 liradan yaptı. Yeni günde de kapanışına yakın seyreden kurun başlangıç seviyesi de 6,78’lerdeydi. Diğer taraftan dün itibarıyla dolar, yaklaşık 10 yılın en uzun düşüş serisine yöneldi. Dünya genelinde karantina kurallarının gevşetilmesi ve talepteki düşüş bu durumu destekledi.

GCM Yatırım analistlerinin günlük dolar analizinde 6,8050 – 6,8250 seviyelerinin önemli olacağını belirttiler. Bu seviyelerin dip seviye olduğunu ve yukarı yönlü trendini güçlendirip güçlendiremeyeceğine cevap arandığını söylediler.

Şeker Yatırım analistleri ise dolar analizinde şu ifadelere yer verdi;

“Gün boyu devam eden alımlarla dünü artıda tamamlayan Dolar/TL kurunun 6.7941 üzerinde kalıcılık sağlaması halinde 6.8356 direnci hedeflenebilir. Kurda Türk Lirası lehine işlemlerin gerçekleşmesi halinde ise 6.7534 ve 6.7014 seviyelerine kadar geri çekilmeler yaşanabilir.”

ABD dolarının gelişmekte olan ülke paralarına karşı seyrine baktığımızda, bugün birçoğunun dolara karşı değer kaybettiğini görüyoruz.

Gelişmekte Olan Ülke Paraları VS Dolar 9 Haziran
Kaynak: piyasa.paratic.com

Endonezya rupisi %0,17 ile ABD dolarına karşı en fazla değer kazanan para birimi iken, ikinci sırada ise Tayland bahtı yer alıyor. Türk lirası ise dolar karşısında aylardır sergilediği güçsüz performansı sonlandırmış görünüyor. Öyle ki lira, dolara karşı %0,04 değer kazanmış.

Bugün yurt içi piyasaların veri gündemi sakin görünüyor. Koronavirüse ilişkin son gelişmeler ve ekonomilerin yeniden açılmasıyla toplarlanma olup olmayacağı, yakından takip edilen konular olmaya devam edecek. Ayrıca Çarşamba günü FED Başkanı Jerome Powell’ın toplantı sonrası açıklamaları önemli olacak.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu