Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İndirim Kararı Veren Fed, Yönettiği Gösterge Faizinin Kontrolünü Kaybetti

Faiz oranlarını indirmek için toplanan Fed, kendi yönettiği gösterge faizinin kontrolünü kaybetti.
İndirim Kararı Veren Fed, Yönettiği Gösterge Faizinin Kontrolünü Kaybetti
Yorum

Fon piyasası için zorlu bir hafta yaşanırken, faiz oranları geçici olarak bazı işlemlerde Pazartesi ve Salı günlerinde yüzde 10’a kadar yükseldi. Piyasa, kısa vadeli nakit ihtiyacı olan bankaların kendilerine fon sağladığı finansal piyasalar için temel ölçüm olarak kabul edilir.

Fazi oranlarındaki garip yükseliş, Fed’in onları yeniden düzenlemeye yönelik para piyasası operasyonlarına geçmesine neden oldu. Çarşamba sabahı yapılan ikinci operasyondan sonra piyasayı sakinleştirmişe benziyordu. Fed bu sabah için de üçüncü bir operasyona işaret etti.

Nadir görülen bir hareketle Fed’in kendi ölçütü olan federal fon hedef oranı, Temmuz ayındaki son toplantısında oranları düşürdüğü zaman belirlenen hedefin üzerinde Salı günü yüzde 2,3’e yükseldi. Hedef aralığı, Çarşamba günü çeyrek baz puan indirilerek yüzde 2 ile 2,25 aralığından yüzde 1,75 ile 2 aralığına çekildi.

Wells Fargo Oran Stratejisi Direktörü Michael Schumacher, “Bu iyi görünmüyor. Hedefini belirledin. Sen tamamen güçlü Fed’sin. Kontrol etmeniz gerekiyor ve Fed günü yapamazsınız. Kötü görünüyor. Bu Powell için zor bir çalışma oldu,” dedi.

Nakit Para İhtiyacı İnceleniyor

Nakit Para İhtiyacı İnceleniyorFed Başkanı Jerome Powell, kısa vadeli fonlama oranlarındaki artışa değinirken, Fed’in Hazine anlaşmaları ve vergi ödeyen şirketler tarafından nakit paraya ihtiyaç duymaları nedeniyle ekstra talep beklediklerini söyledi. Ancak oynak piyasa tarafından şaşırdığını belirtti.

Powell, “Öngörülebilir gelecek için gerekirse son iki gün yaptığımız her şeyi bu volatil açık piyasa işlemlerini kullanacağımız şeyleri yaparak araştırmaya başlayacağız,” dedi.

Schumacher ve diğer stratejistler, Fed’in iki operasyonunun Salı ve Çarşamba günü pazarı sakinleştirdiğinin görüldüğünü belirttiler. Ancak soru, oranlardaki vahşi dalgalanmanın neden en başta olduğu şeklindeydi. Stratejistler şimdilik bir kredi krizinin yaratılmasının değil, nakit sıkışıklığının sonucu olarak göründüğünü söylüyorlar.

Powell, Fed’in duruma bakacağını ve önümüzdeki altı hafta boyunca Fed volatilite artışlarıyla baş etmek için hangi adımların atılacağına karar vermeden önce piyasada neler olup bittiğini hissedeceğini dile getirdi.

MetLife yatırım yönetiminde baş stratejist olan Drew Matus, fon piyasalarının önümüzdeki birkaç hafta boyunca dalgalı olabileceğini belirtti.

Matus, “Olanları tam olarak belirleyemiyorum. Ve kimsenin yapabileceğinden emin değilim. Fed’in bildiğinden emin değilim. Çünkü önümüzdeki altı haftada öğreneceğini söyledi. Gelecek altı hafta boyunca fon piyasalarının daha değişken olacağından uzak duruyorum,” ifadelerini kullandı.

Çözümleri olmadığını ve henüz öğrendiklerini söyleyen Marus, piyasanın kriz öncesine göre çok farklı olduğunu belirtti. Matus, “Normalleştirme politikasını yeniden başlatmaya başladığımızda, bu bir öğrenme deneyimi olacak şeylerden biri,” dedi.

Fed’in izlediği ikinci oran, güvenli gecelik finansman oranı veya SOFR, Salı günü yüzde 2,43 seviyesinden yüzde 5,25’e yükseldi. Bu, Salı günü gerçekleşen kısa vadeli fonlama işlemlerinde ortalama 1,2 trilyon dolarlık bir oran.

SOFR, değişken faiz oranlarını kurumsal ve diğer kredilerde yaklaşık 285 milyar dolar tutarında etkilemektedir.

Kaygı Devam Ederse Daha Büyük Sorun Var Demektir

Kaygı Devam Ederse Daha Büyük Sorun Var DemektirUzmanlar, kaygının devam etmesi durumunda, finansal sistemde altta yapan bir sorunun görünümünü verebileceğini söylüyorlar.

Stratejistler sorunu, Fed’in piyasadaki likiditeyi ortadan kaldıran kendi bilançosundaki azalma da dahil olmak üzere bir dizi faktöre bağlıyorlar. Bunları ise bankaların daha fazla sermaye elde etmelerini gerektiren, repo sunma veya geri alım anlaşmaları yapma yeteneklerini azaltan, finansal krizden sonra kurallarda yapılan değişiklikler olarak gösteriyorlar.

Pazartesi günü, piyasada mükemmel bir fırtına yaşandığı ve nakit sıkıntısı yaşandığı görülüyor. Şirketler üç aylık vergi ödemeleri için dolar arıyorlar ve Hazine likiditeyi azaltan çok miktarda fatura çıkarmıştı.

Üretimini yarı yarıya indiren Saudi Aramco’ya yapılan saldırının, petrolün yükselmesi ve yatırımcıların bir Orta Doğu çatışmasından korkması nedeniyle talebi arttırdığı yönünde spekülasyonlar da var.

Salı günü Fed, Pazartesi günü 53 milyar doları kabul ettikten sonra gecelik repo işleminde sunulan tekliflerde 75 milyar dolarlık teklifi kabul etti. Repo oranı, Salı günkü operasyondan hemen önce yüzde 3 seviyesinin üzerinde bir aralıkta işlem gördükten sonra yüzde 2,25 ile 2,60 arasında kaydedildi. Salı günü bu oran geçici olarak yüzde 9’un üzerini görmüştü.

Bank of America Merrill Lynch’in oran stratejisti Ralph Axel, “Bu repo sorunu üzerinde çalışıyorlar. Bu devam eden bir çalışma. Çok iyi gidiyorlar. Hemen hemen kontrol altına aldılar,” dedi.

Fed ayrıca federal fon oranını daha iyi kontrol edebilmek amacıyla Çarşamba günkü toplantısında fazla rezerv faiz oranını düşürdü. 25 baz puanlık indirime karşılık 30 baz puan düşürerek gösterge fonu faiz oranını yüzde 1,8’den yüzde 1,75 ile 2 aralığına çekti.

Axel, “Genel olarak tüm bu ani repo hareketleri de düşüyor. Bu nedenle beslenen fonların yarın biraz daha düşük basacağını umuyorsunuz, ancak grupta yer alması yeterli olmayabilir,” dedi.

MetLife’tan Matus, kısa vadeli fonlama sıkışıklığının muhtemelen vergi ödeme günü de dahil olmak üzere bir dizi olayın sonucu olduğunu söyledi. Ancak o ve diğerleri bunun normalde vergi günü gerçekleşmediğini belirtti. Matus, “Düşündüğümüz repo pazarı, 2008 krizi öncesi repo pazarı artık yok. Bankalar ve ana satıcılar için farklı kurallara sahip farklı bir pazar var,” dedi.

Matus, New York Fed’deki personelin farklı olduğunu da sözlerine ekledi. Simon Potter’ın Haziran ayında ayrılmasından bu yana, şu anda pazar grubunun daimi başkanı yok. Potter, bu rolde 2012’den beri bulunuyordu. Piyasalar grubu, Federal Açık Piyasa Komitesi için açık piyasa ve döviz alım satım işlemlerinin uygulanmasını denetlemektedir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu