Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

FED Kararlarını Fiyatlamaya Devam Eden Dolar 5,50 Liranın Üstünde

Dolar kuru, FED'in faiz kararının ardından sert bir düşüş kaydettikten sonra aynı hızda yükselmeye başladı. Yüzde 2'ye yaklaşan yükselişle 5,5767 liraya tırmandı.
FED Kararlarını Fiyatlamaya Devam Eden Dolar 5,50 Liranın Üstünde
Son Güncelleme: 
Yorum

Dolar kuru, FED’in bu yılın ikinci yarısına kadar faiz artırımı yapmayacağını açıklaması ve artırımları yavaşlatacağı yönündeki yorumlarının ardından 5,40 liraya gerilemişti. Ardından dün kazançlarının hemen hepsini geri aldı. Bugün ise yükselişini hızla sürdürmeye devam ediyor. Dolar diğer önemli paralar düşerken, TL karşısında güçlenmeye devam ediyor.

Dolar kuru, TSİ 11:00 itibarıyla yüzde 1’i aşan yükseliş kaydederek 5,50 liranın üstüne çıktı.

Dolar 5,50 ÜstüDün, dolar karşısında en fazla değer kaybeden gelişen ülke parası olan Türk lirası, bugün eksi yöndeki hareketlerini sürdürüyor. 5,43 – 5,46 aralığında dalgalanan kur, günü 5,46 liranın üstünde kapatmıştı. Asya piyasalarında yatay seyreden dolar kuru, TSİ 08:00’de 5,4648 liradan işlem görmüştü.

Dolar, sabah işlemlerinin ardından güçlü bir yükseliş ivmesi yakaladı ve TSİ 09:00 itibarıyla dik bir çıkış yakaladı. Yükseliş oranını önce yüzde 0,50’ye daha sonra yüzde 1’e taşıyan dolar, TSİ 11:05’te 5,5399 liraya tırmandı. Ardından yükselişini sürdüren kur, yüzde 2’ye yaklaşaın yükselişle 5,57 liranın üstünü gördü.

Dün gelişen piyasa paralarından negatif ayrışan TL, hem FED hem de döviz alımlarının artış göstermesiyle kaybetti.

TL Güç Kaybetmeye Devam EdiyorAmerikan Merkez Bankası (FED), Çarşamba akşamı faiz kararını beklentiler dahilinde güvercin bir tavırla açıkladı. Yıl sonuna kadar faiz artırmayacağının mesajını veren FED, doların yüzde 1 oranında değer kaybetmesine neden oldu.

Kur, açıklama sonrasında 5,47 lira seviyelerinden 5,40 liraya kadar gerileme kaydetmişti. Dün ise bu kayıpları yeniden kazanca çevirdi. Bugün görülen tablo ise kazançların karar öncesinin yüzde 1 civarında olduğuna işaret ediyor.

TCMB’nin döviz tevdiat hesapları 15 Mart haftasında 4 milyar artışla 175,8 milyar dolara yükseldi.

Döviz Tevdiat Hesapları ArttıBu veriler, hem şirketlerin hem de vatandaşın dolar biriktirdiğini gösterdi. Dolar kurunun böyle bir ortamda aşağı yönlü hareket etmesinin zor olduğu yorumları yapılırken, beklentilerin boyut değiştirdiği söyleniyor. Beklentiler dahilinde dolar kurunun yeni yönünü belirdiğine dikkat çekiliyor.

Vatandaşın beklentisi, seçimlerin ardından doların yeniden 7 lira seviyelerine doğru yükseleceği yönünde. Dolayısıyla bu durumdan faydalanmak isteyen şirket ve kişiler, dolar biriktirmeye devam ediyorlar. Hanehalkının dolar alımında kesintisiz bir şekilde 23. haftasına girdiği belirtiliyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu