Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

FED’in Yine Faiz Düşürmesi Beklenirken Seçim Öncesi Başka Ekonomik Endişeler Var

Borsa yeni rekorlar kırsa bile uzmanlar; resesyon, para politikası ve hem Trump hem de Demokrat adayların görüşleriyle alakalı endişeli.
FED’in Yine Faiz Düşürmesi Beklenirken Seçim Öncesi Başka Ekonomik Endişeler Var
Yorum

Borsa yeni rekorlar kırsa bile CNBC FED Anketi, resesyonla alakalı artan endişelere, para politikası görünümüyle ilgili artan fikir ayrılıklarına ve hem Başkan Donald Trump’ın hem de Demokrat başkan adaylarının ekonomik politikaları hakkında tedirginliklere rastladı.

Katılımcıların %80’ine Göre FED Oranları İndirecek

Katılımcıların %80’ine Göre FED Oranları İndirecekAnkete yanıt veren 43 kişiden yaklaşık yüzde 80’i FED’in bu haftaki toplantıda oranları düşüreceğine ve yılın üçüncü indirimini yapacağına inandığını belirtti. Ancak yüzde 63’ü FED’in yılın geri kalanında faiz indirimini durduracağını söyledi.

Fon yöneticilerini, ekonomistleri ve stratejistleri içeren katılımcılar ortalama olarak bir sonraki kesimin Şubat ayında geleceğini öngördü. Yine de yüzde 40’ı FED’in en azından 2020 boyunca indirim yapmayacağını bildirdi.

Haverford Trust Company’de sabit gelir yöneticisi olan John Donaldson; “Bir sonraki kesimden sonra, federal fonlar daha fazla kesimin ekonomiye yardımcı olacağına dair hiçbir kanıtın bulunmadığı bölgeye yeniden girecek. Çok düşük oranlar ve negatif oranlar her derde devaysa, Japonya ve Almanya neden durgunluklarla mücadele etmek yerine yüzde 6’da büyümüyor?” dedi.

Uzmanların Ekonomik Tahminleri

Uzmanların Ekonomik TahminleriKatılımcılar gelecek yıl ABD’de resesyon için yüzde 34 oranında ihtimal görürken, rakam 2011’den bu yana en yüksek seviyeyi temsil etti. Durgunluk temel senaryo olmasa da katılımcılar bu yıl sadece yüzde 1.75 oranında ekonomik büyüme gördüklerini ve sonraki 2 yıl içinde yüzde 2’ye yükseleceğini söyledi.

Katılımcılar, işsizlik oranınınsa 2021 yılına kadar yüzde 4’ün üzerine çıkacağını öngördü. Cansız ekonomik görünüm neticesinde borsa için beklentiler de mütevazı gerçekleşti. S&P 500’ün 2021 sonuna kadar sadece 3.228’e yükselerek yüzde 6 civarında kazanç sağlayacağı aktarıldı.

Naroff Economic Advisors Başkanı Joel L. Naroff; “Ekonominin karşılaştığı en kritik konu ticaret savaşı ve faiz indirimleri, tarife tehditleri devam ettiği sürece büyüme rotasını değiştirmek için çok az şey yapacaktır” ifadeleriyle görüş bildirdi. Öte yandan katılımcılar, iki kez sütten ağzı yanmak deyimini yaşasalar da ticaret görüşmelerinden pozitif sonuç çıkacağına güvendiklerini bildirdi.

Yüzde seksen üç, Washington ve Pekin’in bu yıl sınırlı bir ticaret anlaşması imzalayacağına inanırken, yüzde 76’sı tarifelerin tüketiciler için daha yüksek fiyatlarla sonuçlandığını, yüzde 60’ı da tarifelerin küresel yavaşlamada “önemli bir rol” oynadığını söyledi. Yaklaşık % 60’ı tarifeler nedeniyle bu yıl ve sonraki yıl için büyüme tahminlerini düşürdü.

Trump ve Demokrat Yarışmacılar

Trump ve Demokrat YarışmacılarBaşkanın ticaret politikaları ile ilgili endişeler devam ederken, katılımcılar Demokratlara da ekonomi politikası konusunda daha iyi notlar vermediler. Katılımcılar 1 ila 10 arasında bir ölçekte Donald Trump’a sadece 5.5 oy verirken eski başkan yardımcısı Joe Biden 4.7 aldı. Senatör Bernie Sanders 2, Senatör Elizabeth Warren ise 2.5 puan aldı.

Katılımcıların yaklaşık yüzde 80’i Warren’ın servet vergisine karşı çıkarken yüzde 45’i bunun büyümeyi azaltacağını belirtti. Çoğu da servet vergisinin geliri artırmanın verimsiz bir yolu olduğuna ve vergi kaçınmasına yol açacağını dile getirdi. Trump’ın ekonomik onay derecesi önceki anketten 7 puan yükselerek yüzde 48’e çıksa da başkanlığının çoğuyla karşılaştırıldığında hala düşüktü. Yüzde 52’si ise Trump’ın ikinci bir dönem için seçileceğini belirtti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu