Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

FED’in Eylül Toplantısının Tutanakları, Yetkililer Arasında Artan Bir Ters Düşüşü Gösteriyor!

FED'in 17-18 Eylül'de gerçekleştirdiği FOMC toplantısına ait toplantı tutanakları yayınlandı. Buradan, politika yapıcıların faiz indirim sürecinin ne kadar daha devam edeceğine yönelik bir tartışma halinde oldukları ortaya çıktı.
FED’in Eylül Toplantısının Tutanakları, Yetkililer Arasında Artan Bir Ters Düşüşü Gösteriyor!
Yorum

Bu yıl önce Temmuz’da ardından Eylül’de faiz indirimine giden Amerikan Merkez Bankası (FED) yetkililerinin önemli bir kısmı, ABD ekonomisine ilişkin risklerin giderek arttığı bir ortamda, gösterge faizini yeniden düşürmeye yöneldi.

Fakat bankanın 17-18 Eylül’de gerçekleştirdiği Federal Açık Piyasa Komitesi toplantısının Çarşamba akşamı Washington’da yayınlanan tutanakları, faiz indirimi öneren yetkililerin bu durumun daha ne kadar devam edeceğini tartıştıklarını gözler önüne serdi.

Toplantının tutanaklarına göre FED’in politika yapıcıları içinde bulunulan faiz indirim kampanyasının ne kadar süre devam edeceğini ve bu durumun ne zaman son bulacağını tartışıyorlar.

İndirimin Ne Zaman Son Bulacağı TartışılıyorTutanaklara göre, Eylül’deki toplantının katılımcıları ABD’nin ekonomik görünümüne ilişkin, başta ticaret politikasından kaynaklanan belirsizlik ve ülke dışı koşulların yarattığı aşağı yönlü risklere işaret etti. Söz konusu bu durumun Temmuz’daki toplantıdan bu yana biraz arttığı kanısına varıldı.

Fakat Eylül ayındaki faiz kararından bu yana FED’in bazı yetkilileri, FOMC ardından yapılan açıklamada Başkan Powell’ın Temmuz’da “döngü ortalaması ayarlaması” olarak nitelendirdiği para politikasında gevşeme sınırlarına yönelik sinyaller vermesi gerektiğini savundu.

Aynı tutanaklar, bazı katılımcıların FOMC toplantısının ardından yapılan açıklamalarda, ticaret savaşının yarattığı belirsizliğe tepki olarak uygulanan faiz indirimlerinin ne zaman son bulacağına yönelik daha fazla açık ifadeler kullanılması gerektiğini vurguladığını gösterdi.

Washington’da Cornerstone Macro LLC ortaklarından Roberto Perli, piyasaların genel beklentisinin 30 Ekim’deki FED toplantısında 25 baz puanlık bir indirim fiyatlaması olduğunu anımsattı. Powell’ın önceki konuşmaları da Ekim’de bir indirime sinyal veren nitelikteydi.

Powell İndirime Sinyal VerdiPowell, Eylül ayında uygulanan 10 yılı aşkın sürenin ikinci faiz indirimini ABD ekonomisi için tehdit unsuru oluşturan durumlara yönelik sigorta niteliği taşıdığını belirtmişti. Son açıklamasında ise FED’in bilançosunu genişletmek amacıyla yeniden Hazine bonusu almaya başlayacağını duyurdu. Fakat yayınlanan toplantı tutanakları bilanço büyüklüğünün artırımı için bir tartışmaya ihtiyaç olduğuna işaret etti. Bu da yetkililerinin görüş birliğine varma konusunda zorlandığını gözler önüne serdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu