Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

FED/Evans, ABD’nin Ekonomik Durumunun Yeniden Bir Faiz İndirimi Gerektirebileceğini Söyledi

Chicago FED Başkanı Charles Evans, bankanın yeniden bir faiz indirime gitmesinin muhtemel olduğunu söyledi.
FED/Evans, ABD’nin Ekonomik Durumunun Yeniden Bir Faiz İndirimi Gerektirebileceğini Söyledi
Yorum

29-30 Ekim tarihlerinde politika toplantısı yapacak olan Amerikan Merkez Bankası’nın (FED) bölgesel yetkilileri birer birer tahminlerini açıklamaya devam ediyor. FED’in Chicago Başkanı Charles Evans, ABD’nin ekonomik görünüme ilişkin risklerin bulunduğunu ve bu nedenle bankanın tekrar bir faiz indirimine gidebileceğini söyledi.

Çarşamba günü Peoria, Illinois’de konuşan Evans, iyi durumda olmayan ABD ekonomisini göz önüne alarak yaptığı bu öngörüde kendisinin “açık fikirli” olduğunu ifade etti.

ABD Ekonomisi İyi Durumda DeğilEkim ayı başındaki konuşmasında FED’in faizler konusunda bildiğini okumaktan şaşmaması gerektiğini açıklayan Evans, ülke ekonomisinin %2.25 büyüme yolunda gittiğini söylemişti. Son açıklamasında ise para politikasının iyi bir durumda olduğunu düşündüğünü ifade etti.

Bankanın 2019’daki Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantılarında oy kullanma hakkına sahip olan Evans, mevcut belirsizliklerin hakim olduğu bir ortamda ABD ekonomisinin ilerlemesinin hiç kolay olmayacağını, bununla birlikte aşağı yönlü risklerin tehlike unsuru oluşturabileceğini söyledi.

Bundan dolayı ekonomik risk oluşturan durumlara karşı tampon sağlayabilmek amacıyla para politikasında daha fazla genişlemeye gidilmesi gerektiği yönünde bir algı oluştuğunu açıkladı.

Para Politikasında Daha Fazla GenişlemeÖte yandan FED yetkilileri; küresel ekonomik büyümedeki yavaşlama, ticaret savaşının yarattığı belirsizlik ve durgun seyreden enflasyon gibi pek çok geçerli nedenden dolayı bu yıl içinde önce Temmuz ayında, ardından Eylül’de çeyrek baz puanlık faiz indirimlerine gitmişti. Bu 10 yılı aşkın bir sürenin ardından gelen ilk indirimdi.

Piyasadaki yatırımcılara göre FED’in Ekim sonundaki FOMC toplantısında faizlerini indirme olasılığı %50’nin üzerinde bir ihtimale işaret ediyor.

Fakat bankanın Eylül ayı toplantısına ilişkin 9 Ekim’de açıklanan toplantı tutanakları FED içinde söz sahibi olan yetkililerin faiz indirimine gidip gitmeme konusunda fikir ayrılıkları içinde olduğunu ortaya çıkardı. Söz konusu bu tutanaklara göre politika yapıcılar faiz indirim sürecinin ne kadar daha devam edeceğine ilişkin bir tartışmayı sürdürüyorlar.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu