Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

FED/Daly İyi Durumda Gördüğü ABD Ekonomisi için Ek İndirimde Kararsız!

San Francisco FED Başkanı Mary C. Daly, ABD ekonomisinin iyi bir durumda olduğunu söylerken ek bir faiz indirimi için çekimser kaldı.
FED/Daly İyi Durumda Gördüğü ABD Ekonomisi için Ek İndirimde Kararsız!
Yorum

Amerikan Merkez Bankası’nın (FED) 29-30 Ekim’deki Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısı yaklaştıkça bölgesel yetkililerden görüş bildiren açıklamalar gelmeye devam ediyor. San Francisco FED Başkanı Mary C. Daly, Salı günü Los Angeles’ta yaptığı konuşmanın ardından kendisine yöneltilen soruları yanıtladı.

ABD ekonomisinin oldukça iyi bir durumda olduğunu öne süren Daly, ek faiz indiriminin gerekip gerekmediğini netleştirmek için ekonomik verileri incelemek istediğini dile getirdi. FED’in Temmuz ve Eylül aylarında yaptığı çeyrek baz puanlık iki indirime de destek verdiğini aktardı.

Şu durumda FED’in daha fazla genişlemeci bir politikaya gereksinim duyup duymadığını kestiremeyen Daly, ülke ekonomisinin gösterdiği performansı izlemenin indirim konusunda karar almaya yardımcı olacağını belirtti.

Daha Fazla Genişlemeci Politika Konusunda KararsızDaly, bu fikri doğrultusunda ABD ekonomisinin daha fazla işaret vermesini bekleyecek gibi görünüyor. İleride ne yapılacağına ilişkin ilave ekonomik verileri bekleyeceğim, diyen Daly son zamanlarda kötü gelen bir dizi rakama rağmen ülke ekonomisinin tehlikede olduğunu düşünmüyor. Bu yıl içindeki FOMC toplantılarında oy kullanma hakkı bulunmayan Daly, ülkede ekonomik büyümenin “sağlıklı” devam ettiğini söylüyor.

Daly, Birleşik Krallık’ı derinden sarsan Brexit gelişmelerinin karşı rüzgarları bir miktar aşağı çektiğini savunurken, bunun yanında ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşı görüşmelerinin az da olsa ilerleme kaydettiğini söyledi.

Daly’nin fikrine göre küresel ekonomiyi etkileyen belli başlı sorunlar tam anlamıyla çözülene kadar iş dünyası  büyük bir belirsizlikle mücadele etmeyi sürdürecek.

Küresel Ekonomiyi Etkileyen SorunlarDaly, ABD’de Gayri Safi Yurt İçi Hasıla’nın (GSYİH) düşük bir tempoyla büyüyeceğini öngördü. Yakın gelecekte ekonomik büyümenin %2.0 seviyesinin altında kalacağını vurguladı.

Ülkede 53.5 seviyesinde olan düşük işsizlik rakamlarına değinen Daly, istihdamdaki güçlü büyümeye işaret etti. Bununla birlikte tüketici harcamalarının güçlü olduğunu söyledi. FED’in bu yıl içinde yaptığı iki faiz indiriminin ABD’deki ekonomik durumun iyileşmesi için yeterli geldiğini düşündüğünü açıkladı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu