Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

FED Başkanı: Savaş Enflasyonda Yukarı Yönlü Riskleri Artırabilir

Faiz artışının süreceği mesajını veren FED Başkanı Powell, Ukrayna kiriz nedeniyle enflasyon hedefine daha geç ulaşılacağını belirtti.
FED Başkanı: Savaş Enflasyonda Yukarı Yönlü Riskleri Artırabilir
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Jerome Powell, Mart ayı toplantı kararlarının duyurulmasının ardından açıklama yaptı. FED, piyasanın beklediği gibi politika faizini 25 baz puan artırdı.

Faiz artışının sürmesinin uygun olduğunu ifade eden Powell, “Enflasyonun hedefe dönmesi ilk beklentimizden uzun sürecek. Enerji fiyatları ABD enflasyonu üzerindeki baskıyı artırıyor. Bilançonun daraltılması para politikasının sıkılaştırılmasında önemli bir rol oynayacak” dedi.

Gelecek toplantılarda bilanço azaltmaya başlanacağını ve Rusya – Ukrayna savaşının ABD ekonomisi üzerindeki etkilerinin son derece belirsiz olduğunu aktardı.

FED üyelerinin savaşın getirdiği risklere rağmen güçlü büyüme öngördüğünü ancak enflasyonda yukarı yönlü risklerin artabileceğini söyledi. Bu nedenle enflasyonda hedefe ulaşmanın daha geç olacağını ifade etti.

Enflasyonun yılın ikinci yarısında düşmeye başlayacağını öngören Powell, faizi artırmanın ve bilançoyu küçültmenin zamanının geldiğini aktardı.

Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) fiyat istikrarına dönme ihtiyacının bilincinde olduğunu belirterek, “Faiz artışlarının devamı uygun, ama önden yüklemeli mi olacak kademeli mi gidiceğiz, şu an bilemeyiz. Verilere bakarak karar vereceğiz.” şeklinde konuştu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu