Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

FED Başkanı: Benzeri Olmayan Ekonomik Gerilemenin Ortasındayız

Salgının seyri konusunda bir fikir yürütemedikleri için şu an yeni bir belirsizlik içinde olduklarını söyleyen FED Başkanı Powell, karamsar yorumlarına devam ediyor.
FED Başkanı: Benzeri Olmayan Ekonomik Gerilemenin Ortasındayız
Son Güncelleme: 
Yorum

Amerika Birleşik Devletleri 1 milyon 620 bin pozitif vaka ve 96 bin 354 can kaybı ile Covid-19 salgınından en fazla etkilenen ülke konumunda. Worldometers verilerine göre şu ana kadar 382 bin 169 kişi tedavi edilip sağlığına kavuştu.

Toplam vakaların en fazla kısmı 366 bin ile New York’ta bulunurken onu 153 bin ile New Jersey, 102 bin ile Illinois, 90 bin ile Massachusetts ve 88 bin ile Kaliforniya takip ediyor.

ABD Başkanı Donald Trump eğer ikinci bir dalga gelirse bu kez ekonomiyi durdurmayacaklarını söyledi. ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Jerome Powell ise salgının yaratacağı etkileri netleştiremediklerini belirtti.

FED Başkanı, daha önce hiç görülmemiş bir ekonomik gerileme ile karşı karşıya olduklarını söyledi.

“Kovid-19 Topluluğunuzu Nasıl Etkiler?” başlıklı video konferansta konuşan Powell, son 10 yıldaki iş kazanımlarının hepsinin geri silindiğini belirtti. Perşembe günü açıklanan verilere göre işsizlik maaşı başvuruları 16 Mayıs ile biten haftada 2,44 milyon daha arttı. Böylelikle son 9 hafta içinde toplam başvuru sayısı 39 milyona ulaştı.

Zaten birçok ekonomist de işsizliğin %25 seviyelerine çıkacağını ve kısa zaman içerisinde de çözülemeyeceğini öngörüyor. Kongre Bütçe Ofisi, yılın ikinci çeyreğinde ülke ekonomisinin %37,7 oranında daralacağını ve işsizliğin %15,1 seviyesine çıkacağını tahmin ediyor.

Powell ise daha önceki açıklamalarında %30 daralma beklediğini söylemişti. Ekonomik Analiz Bürosu tarafından açıklanan verilere göre ABD ekonomisi 2020’nin ilk çeyreğinde pandemi etkisiyle %4,8 oranında küçüldü.

ABD Ekonomisi İlk Çeyrek Daralma
Kaynak: US Bureau of Economic Analysis

Powell, dünkü konuşmasında çok ciddi bir belirsizlik ile karşı karşıya olduklarını söyledi. Salgının ekonomide yarattığı etkilerin eşit olmadığını ancak hemen her kesiminin yük altında olduğunu ifade etti. “Şu an tamamen yeni bir belirsizlik seviyesi yaşıyoruz, çünkü virüse dair sorular görünümü karmaşıklaştırıyor.” diyen Powell, günlük yaşamın altüst olmasının da geleceğe dair belirsizliği artırdığını kaydetti.

FED Başkan Yardımcısı Richard Clarida ise daha iyimser bir tutum sergileyerek, ekonominin toparlanacağına inandığını belirtti.

FED Başkan Yardımcısı Richard ClaridaPowell’ın sözlerini destekleyen Clarida da olağanüstü bir belirsizlik süreci içinde olduklarını dile getirdi. Ekonomik toparlanmanın biraz zaman alacağını ancak ikinci yarıdan itibaren toparlanıp, işsizliğin de düşmeye başlayacağını söyledi.

Hükümetin şu ana kadar hayata geçirdiği teşviklerle ekonomideki yavaşlama adına zaman kazanıldığını söyleyen Clarida, salgının devam etmesi halinde durumun daha kötü bir tablo çizeceğini aktardı.

“Finansal koşulların hafiflemesi ekonominin toparlanmaya başlamasına kadar biraz zaman alıyor” diyen Clarida, ülke ekonomisinin ne kadar dayanıklı olduğunun ancak salgının süresine bağlı olduğunun altını çizdi.

Tıplı Powell gibi o da önlerini göremediklerini ve ekonominin durumuna dair çok fazla tahmin yapamadıklarını dile getirdi. Pandeminin enflasyonla mücadeleyi gerektireceğini ve bu süreçte daha fazla mali yardıma gerek duyulabileceğini sözlerine ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu