Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

FED Başkanı Jerome Powell: “Yasa Açık, Trump Beni Kovamaz”

FED Başkanı Jerome Powell, Pazar günü yayınlanan bir röportajda Başkan Donald Trump tarafından kovulabileceğini düşünmediğini söyledi. Detaylar aşağıda;
FED Başkanı Jerome Powell: “Yasa Açık, Trump Beni Kovamaz”
Yorum

FED Başkanı Jerome Powell, Pazar günü yayınlanan bir röportajda Başkan Donald Trump tarafından kovulabileceğini düşünmediğini söyledi. Powell, Trump’ın FED’in faiz politikasına yönelik eleştirileri hakkında doğrudan yorum yapmaktan kaçınsa da CBS’de yayınlanan 60 Minutes programında Trump’ın onu ofisten çıkaramayacağını dile getirdi.

“Yasa dört yıllık bir döneme sahip olduğum konusunda açık ve ben bu sürede tamamen hizmet etme niyetindeyim” açıklamasını yapan Powell, Trump’ın ona kovup kovamayacağı yönündeki soruya ise “hayır” diyerek cevap verdi. Sonuçta, 2018 yılındaki bir dizi faiz artırımı, Janet Yellen’ı ikinci bir dönem için görevlendirmeyip onun yerine Jerome Powell’ı aday gösteren Trump’ın öfkesini çekmişti.

Powell’ın liderliğindeki FED, Yellen’ın 2015’te başladığı politikaların normalleşmesine doğru hareket yaklaşımını sürdürerek 2018’de 4 faiz artırımını onaylamıştı.

FED 2018 4 Artırım Trump ise Beyaz Saray geleneğini bozarak, FED’in artırımlarını şiddetle eleştirmiş, hatta FED kafayı yedi diyecek kadar ileri gitmişti. Eleştirilerine devam eden Trump, Ekim ayında da Jerome Powell’ı seçtiği için pişman olabileceğini söylemişti. Tüm bunların yanında FED’in kendisi için en büyük tehdit olduğu yönünde açıklamalarda bulunmaktan da çekinmemişti.

Öte yandan bu dönem boyunca ABD 2009 ortasında başlayan bir toparlanmanın en iyi ekonomik kazançlarını elde etmişti.

ABD Bu Dönem En İyi Ekonomik Kazanç Elde Etti Çoğu ekonomist önümüzdeki yıllarda yavaşlayacağını öngörse de gayri safi yurtiçi hasıla yıl boyunca yaklaşık yüzde 3 artmıştı. Bu bağlamda FED Başkanı Jerome Powell, kurumun yakın zamanda belirttiği gibi gelen verileri izlerken politikanın geleceği konusunda sabırlı davranabileceği yorumlarını yineledi. Cuma günü açıklanan ABD tarım dışı istihdamının Şubat’ta 17 ayın en düşük artışını kaydetmesi de ilk çeyrekte ekonomik büyümenin gerçekleşse bile bunun çok az olacağı şeklindeki endişeleri yükseltti.

Bu noktada Powell, FED’in bir süre beklemede kalsa da kararlarını politik düşüncelere değil verilere dayanarak vereceğini belirtti. Politikayı politik olmayan bir şekilde yürüttüklerini vurgulayan Powell, bu anlamda bağımsız olduklarını anlattı. Ayrıca ekonominin hala güçlü olduğunu düşünse de dünya çapındaki zayıflığın ABD’yi vurmaya başlayabileceğini de kabul etti. Çin, Avrupa, İngiltere ve AB ile devam eden Brexit müzakerelerine odaklanacaklarının üzerini çizen Powell, bunların hepsini göz önüne alarak politikalarını ne zaman değiştirmeleri gerektiği konusunda uygun zamanı bekleyeceklerini aktardı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu