Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

FED Başkanı ABD Ekonomisinde Bardağın Yarısından Çoğunun Dolu Olduğunu Söylüyor

Amerikan Merkez Bankası (FED) Başkanı Powell, ABD ekonomisi için "bardağın yarısından fazlası dolu" açıklamasını yaptı.
FED Başkanı ABD Ekonomisinde Bardağın Yarısından Çoğunun Dolu Olduğunu Söylüyor
Yorum

Amerikan Merkez Bankası (FED) Başkanı Jerome Powell, Pazartesi günü Providence, Rhole Island’da konuştu. ABD’de politika yapıcılar bir süredir rekor uzunluktaki ekonomik büyümenin süreceği konusunda pozitif yaklaşımını devam ettirirken, Powell en azından yakın zamanda faizlerin değiştirilmeyeceği konusunda mesaj verdi.

ABD’de ekonomik büyümenin uzun süredir devam ettiğine işaret eden Powell, tam da bu noktada bardağın yarısından fazlasını dolu gördüğünü açıklayarak mevcut duruma pozitif baktığınıhissettirdi.

ABD'deki Büyüme Uzun Süredir Devam EdiyorArdından izlenecek politikalarla bardağın daha da doldurulabileceğini söyleyen Powell, ihtiyaç duyulan politikaların izlenmesiyle ABD ekonomisinin daha iyi bir yere taşınabileceğini ifade etti. Ülkenin şimdiye dek elde ettiği kazançları daha yüksek seviyelere taşıyabilmenin mümkün olduğunu ve bunun getirilerinin ABD’nin bütününe yayılabileceğini aktardı.

Konuşması sırasında borçlanma maliyetlerine de değinen FED Başkanı, bankanın 30 Ekim’de yaptığı bu yılın üçüncü faiz indirimini anımsattı ve ardından para politikasında bir süre daha değişiklik yapılmayacağına ilişkin sinyallerini yineledi.

Powell’ın açıklamalarına göre, para politikasındaki mevcut duruş, ekonomik veriler görünüm ile uyumlu oldukça muhtemelen bu şekilde kalmayı sürdürecek.

Para Politikası Görünüm ile UyumluPolitikanın bu seviyesiyle güçlü işgücü piyasasına destek vereceğini öne süren Powell, enflasyonu hedeflenen seviye %2’ye getirmek için istikrarlı bir çaba gösterileceğini açıkladı.

Powell, kendisi ile özdeşleşen söylemini bu konuşmasında da tekrarlamayı ihmal etmedi. Tıpkı önceden de olduğu gibi, para politikasının daha önceden belirlenmiş bir yolunun olmadığını hatırlattı. Ardından, ABD ekonomik görünümünde somut bir değişiklik olmadığı sürece, FED’in politikada ayarlarında herhangi bir oynama yapmayacağını belirtti.

Bilindiği gibi FED yetkilileri, banka 11 yıldır politika faiz oranlarını değiştirmiyorken, 2019’un Temmuz-Ekim dönemleri arasında üç kez faiz 25 baz puanlık indirimine gitti.

Buna gerekçe olarak ise küresel ekonomik büyümenin gittikçe kötülemesi, ticaret savaşının getirdiği belirsizliklerin iş dünyasındaki güveni sarsması ve enflasyonun hedeflenen seviyenin altında bulunması gösterilmişti.

Bu indirimlerin ardından konuşan Powell, indirimlerin ülke ekonomisini ayakta tutmak için yapıldığını ve yaşanabilecek daha ciddi bir ekonomik gerilemeye karşı sigorta niteliği taşıdığını ifade etmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu