Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İki Yetkilinin Açıklamalarına Göre Fed’in 50 Baz Puanlık İndirim İhtimali Yüksek

ABD Merkez Bankası (Fed) ile ilgili yeni bir iddia ortaya atıldı. İki Fed yetkilisinin yaptığı açıklamalara göre banka Temmuz sonunda 50 bp faiz indirimi uygulayabilir.
İki Yetkilinin Açıklamalarına Göre Fed’in 50 Baz Puanlık İndirim İhtimali Yüksek
Son Güncelleme: 
Yorum

Temmuz sonuna yaklaşıldıkça piyasadaki heyecanı daha da artıran Fed faiz indirimi kararında hareketli günler devam ediyor. Fed Başkanı Powell, bankanın tarihindeki en az muhalife sahip lideri konumunda bulunuyor. Bazı ekonomistler alınacak indirim kararının Fed’de fikir birliklerini sonlandırıp görüş ayrılıklarına yol açabileceğini düşünüyor.

10 yılın ardından ilk kez faiz indirimine gidecek olan Fed’in bu hamlesinin ekonomistleri haklı çıkarıp çıkarmayacağı henüz bilinmiyorken bugün bir başka tahmin gündeme geldi. İki Fed yetkilisinden gelen açıklamaya göre, banka bu ay sonunda 50 baz puanlık indirim kararı alacak.

Fed Başkan Yardımcısı Richard Clarida ve New York Fed Başkanı John Williams’ın açıklamalarıyla 50 bp indirim beklentileri iyice arttı.

Açıklamalarla 50 bp İndirim Beklentileri Arttıİki üst düzey yetkili, ABD ekonomisinin sendelediği durumda Fed’in derhal harekete geçmesi gerektiğini düşünüyor. Onların bu değerlendirmesi ay sonundaki kritik toplantıda gösterge faizi 50 baz puana kadar indirebileceği iddialarını güçlendirdi.

İki yetkili Perşembe günü kaydettiği güvercin yorumları ile ABD hisse senetlerini desteklerken, çok yakın bir zamanda PineBridge Portföy Yöneticisi Omar Slim’den de faiz indirimine ilişkin bir öngörü gelmişti. Slim, Fed’den beklentisinin 50 baz puan olduğunu açıklamıştı.

30-31 Temmuz’daki politika toplantısından hemen önce, Fed yetkililerinin büyük çoğunluğu sessiz kalmayı tercih edebilir. Bu açıdan, şu anki değerlendirmeler önem taşıyor.

Fed Yetkililerinin Büyük Çoğunluğu Sessiz Kalmayı Tercih EdebilirÖte yandan Clarida ile Williams’ın açıklamalarıyla birlikte ABD para piyasaları, 41 baz puanlık bir indirim tahmin etti. Fakat ardından bazı yatırımcılar, yorumların daha akademik olarak incelenmesi gerektiğini söyledi. Açıklamaların muhtemel bir politika aksiyonu ile alakalı olmadığı bildirilince, piyasa fiyatlamayı 41’den 35 baz puana indirmek durumunda kaldı. Bu gelişme dolarda değer artışını beraberinde getirdi.

Clarida, bir televizyon kanalının programına katılarak bazı ekonomik değerlendirmeler yaptı. Ekonomik bir araştırmaya dikkat çekerek “dramatik” bir faiz indirimine gitmek için durumun daha kötü bir hale gelmesini beklemenin yanlış olduğunu söyledi. Fed’in faiz kararında ekonominin yönünü incelemek gerektiğini bildirirken, ekonomiye yönelik risklerin önemine vurgu yaptı.

Clarida’ya göre ABD ekonomisi iyi bir durumda fakat son gelen verileri beklenenden daha kötü olarak değerlendiriyor.

Fed Başkan Yardımcısı Richard ClaridaAşağı yönlü seyreden küresel verilerin bir “hayal kırıklığı” yarattığını düşünen Clarida, enflasyon oranının zaman içinde azalması gibi bir durum söz konusu ise bunun 6 hafta öncesine göre daha fazla olduğunu düşünüyor.

Clarida’nın ardından konuşan Williams, ekonomik bir sıkıntıya dair ilk işarette faiz indirimine hızlı bir şekilde yönelim olması gerektiğini vurguladı. Bu açıklamaların ardından bir Fed sözcüsü Williams’ın açıklamalarını değerlendirdi.

Fed sözcüsü, Williams’ın değerlendirmelerini 20 yıllık araştırmaya dayanan akademik bir konuşma olarak görürken, FOMC toplantısında atılacak muhtemel bir adımla alakalı olmadığını düşünüyor. Konuşması bittiğinde soruları yanıtlayan Williams, düşük enflasyon beklentilerinden endişe duyuyor. Fakat ülke ekonomisini güçlü buluyor.

Pek çok yatırımcı ve ekonomist kaç baz puanlık indirim geleceğine ilişkin tahminlerini paylaşırken, Fed yetkililerinin öngörüleri büyük önem taşıyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu