Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Faizler Hakkında Bilgi Aranan Enflasyon Raporu Öncesi Dolar Yükselişte

Dolar/TL önceki gün kimi zaman 5.95’in altına düşerek sakin seyrini korudu. 5.9484 ile kapanış yapmıştı. Tüm dikkatler bugün açıklanacak enflasyon raporunda:
Faizler Hakkında Bilgi Aranan Enflasyon Raporu Öncesi Dolar Yükselişte
Son Güncelleme: 
Yorum

30 Nisan’da kur, hafif yukarı yönlü olmakla birlikte 5.95’in üzerinde seyrediyor. Beklenildiği gibi dolar/TL önceki hafta Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın politika faizini %24 ile sabit tutmuştu. Ardından gerektiği durumda ek sıkılaştırma yapılabileceğine dair söylemini kaldırdı ve sıkı politika söylemini yumuşatmıştı. Bunun üzerine 5.85-5.90 aralığından 5.95-6.00 bandına yükselmişti.

TCMB’nin bugünkü enflasyon raporu toplantısında yapacağı açıklamalar bekleniyor.

TCMB'nin Bugünkü Enflasyon Raporu Toplantısında Yapacağı Açıklamalar BekleniyorMetin değişiklikleri para politikasında bankacılar tarafından “ek sıkılaştırma ihtimalinin azaldığı” ve “faiz indirim ihtimalinin arttığı” yönünde yorumlandı. Fakat kesin bir fikir sahibi olmak için bugün yapılacak açıklamayı bekliyorlar. Ayrıca TCMB’nin döviz rezervleri konusunda da açıklama yapması bekleniyor. Bu, bir süredir piyasalarda endişelere neden olmuştu.

30 Nisan günü dolar kuru güne 5.95’in üzerinde başladı.

30 Nisan Günü Dolar Kuru Güne 5.95'in Üzerinde BaşladıDiğer bir yandan bugün TCMB Başkanı Murat Çetinkaya’nın sunacağı raporda, Merkez Bankası’nın enflasyon beklentileri kurun artması ve petrolün yükselmesi sebebiyle analistler tarafından bir miktar yukarı çekilebilir.

Dolar Fiyatlarını Canlı Olarak Takip Etmek İçin Tıklayın!

Analistler, tarafından yapılan açıklamalarda dolar/TL’nin seviye olarak sıkıştığı belirtildi. Diğer bir görüş ise yurtdışında da Fed toplantısı ve hem içeride hem de dışarıda açıklanacak veriler sebebiyle haber akışının yoğunluğunu belirterek kurda hareket olabileceği yönünde.

Enflasyon raporunun yanı sıra bu haftanın Mart ayı enflasyon verisi, Yüksek Seçim Kurulu’nun İstanbul seçim sonuçlarına yönelik incelemesi bekleniyor. Cuma günü de kredi değerlendirme kuruluşu Fitch’in rapor yayınlaması da beklenenler arasında. Ayrıca S-400 gelişmeleri de piyasa tarafından takip ediliyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu