Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Euro Bölgesi Tüketici Güveni Ekim’de Düşerken Çift Dip Gerçekçi Bir Senaryo Oldu

Euro Bölgesi’nde tüketici güveninin Ekim ayında eksi 15’in altına düşmesi, “çift dip”i biraz daha gerçekçi bir senaryo haline getirdi. Detaylar aşağıda;
Euro Bölgesi Tüketici Güveni Ekim’de Düşerken Çift Dip Gerçekçi Bir Senaryo Oldu
Son Güncelleme: 
Yorum

Açıklanan veriler Euro Bölgesi’nde tüketici güveninin Ekim 2020’de azaldığını gösterdi. Avrupa Komisyonu Ekonomik ve Finansal İşler Genel Müdürlüğü’nün (DG ECFIN) tahminine göre Ekim ayındaki tüketici güveni göstergesi Eylül ayına göre hem Euro Bölgesi hem de Avrupa Birliği’nde 1,6 puan azaldı.

Puanlar; Euro Bölgesi’nde eksi 15,5; Avrupa Birliği’nde eksi 16,5 olarak kaydedilirken her iki gösterge de uzun vadeli ortalamalarının oldukça altında kaldı. Nitekim Euro Bölgesi’nde ortalama eksi 11,2 iken AB’de eksi 10,6 oldu.

Avrupa Komisyonu’ndan yapılan açıklamada ayrıca Eylül 2020’de Euro Bölgesi’nin toparlanmasının ve AB ekonomik duyarlılığı’nın daha yavaş devam ettiği, istihdam beklentilerinin de aynı şekilde olduğu kaydedildi.

Buna göre Eylül 2020’de, Ekonomik Duyarlılık Göstergesi’nin (ESI) toparlanması biraz daha yavaş olsa da devam etti.
Euro Bölgesi ESI EEI Eylül 2020
Kaynak: EC

Euro Bölgesi’nde 3,6 puan artı ile 91,1’e; AB’de 3,4 puan artı ile 90,2’ye kadar çıkan kayda değer artışlarla ESI her iki bölgede de Mart ve Nisan aylarındaki toplam kayıpların yüzde 70’ini telafi etti. Benzer şekilde hız kaybeden ayrıca İstihdam Beklentileri Göstergesi’nin (EEI) toparlanması üst üste beşinci ayda da devam etti.

EEI Euro Bölgesi’nde 2,3 puan artışla 91,8’e; Avrupa Birliği’nde 2,4 puan artışla 91,8’e çıktı. Euro Bölgesi’nde Ekim ayında azalan tüketici güveni üzerine görüş bildiren ING Ekonomisti Bert Colijn, eksi 15,5’e düşen oranla görünüm için risklerin hızla arttığını ve çift dip senaryosunun daha gerçekçi hale geldiğini söyledi.

Bert Colijn, Ağustos ve Eylül’ün güven açısından hala temkinli kazanımlar gösterirken, Ekim’in yeni vakalardaki artışın muhtemelen tüketiciler üzerinde olumsuz bir etki yarattığını gösterdiğini belirtti.
Euro Bölgesi Ekim Tüketici Güveni
Kaynak: EC

Yeni kısıtlayıcı önlemler dolayısıyla belirsizliğin önemli ölçüde artmasıyla, tüketici güveninin en son Mayıs ayında görülen eksi 15 okumasının altına düştüğünü vurguladı.

Euro Bölgesi genelinde tüketimin esas olarak eğlence tarafını etkileyen kısıtlayıcı önlemler nedeniyle tüketim, dördüncü çeyreğin başında önemli ölçüde azaldı. Ekonomist bu noktada, restoranların ve barların tamamen kapatıldığı Belçika, Hollanda ve İrlanda’yı örnek vererek şöyle açıklamada bulundu:

“Şu anda hızlı bir şekilde yeni tedbirler alınmaya başlandığından, görünüme yönelik riskler hızla artıyor. Çift dip dördüncü çeyrek için gerçekçi bir senaryo haline geldi ve tüketici güvenindeki düşüş bu endişeleri sadece artırıyor.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu