Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

PMI Verisine Göre Euro Bölgesi İvme Kaybına Rağmen Büyümeyi Sürdürüyor

Avrupa’nın beklenen verilerinden nihai Ağustos PMI okumaları açıklandı. Rakamlar aşağı yönlü değiştirilse de tarihi güçlü artışlara işaret etti.
PMI Verisine Göre Euro Bölgesi İvme Kaybına Rağmen Büyümeyi Sürdürüyor
Son Güncelleme: 
Yorum

IHS Markit Euro Bölgesi için nihai Hizmet ve Kompozit PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi) verilerini yayımladı.

Hizmet PMI 59’a, Kompozit PMI da 59’a revize edildi. Ön okumaya göre Hizmet PMI, Ağustos 2021’de 59,7 ile önceki ayın 15 yılın en yüksek seviyesi 59,8’den çok az değişmişti.

Kompozit PMI, Temmuz ayındaki 15 yılın en yüksek seviyesi olan 60,2’den 59,5’e düşmüştü.
Euro Bölgesi PMI Ağustos 2021
Kaynak: IHS Markit

Kompozit PMI 69’a düşürülse de en son okuma, ticari faaliyetlerde aylık bazda kayda değer bir genişlemenin daha sinyallerini verdi.

Hizmet sektörü çıktısı 2006 ortasından bu yana en hızlı ikinci oranda genişlerken ve imalat üretimindeki büyüme güçlü kaldı. Hizmet sektöründe yeni iş alımları daha yavaş bir hızda yükselirken artış tarihi güçlü seviyelerdeydi.

Son PMI verilerine ilişkin yorumda bulunan IHS Markit Ekonomisi Joe Hayes bunun Euro Bölgesi işletmeleri için bir diğer güçlü sonucu temsil ettiğini söyledi.

“İşgücü piyasası da iyi performans gösteriyor ve bu yurtiçi kaynaklı büyüme hamlesini daha da teşvik edecek” diyerek daha gevşek kısıtlamalarının faydası, Temmuz ve Ağustos aylarındaki sağlam verileri desteklediğini belirtti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu