Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Euro Bölgesi’nde TÜFE Mart’ta Beklentilerle Uyumlu %1,3 Arttı

Euro Bölgesi için nihai MART ayı tüketici fiyat endeksi verileri açıklandı. Rakamlar beklentileri karşıladı.
Euro Bölgesi’nde TÜFE Mart’ta Beklentilerle Uyumlu %1,3 Arttı

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat) Mart ayı için tüketici fiyat endeksi (TÜFE) verilerini açıkladı. Buna göre Euro Bölgesi’nde enflasyon Mart’ta yıllık yüzde 1,3 artarak beklentilerle uyumlu geldi. Bu Ocak 2020’den bu yana en yüksek enflasyon oldu.

Aylık TÜFE de aynı şekilde %0,9 ve çekirdek TÜFE oranları değiştirilmedi. Yıllık bazda beklenti ve ön tahmin enflasyonun yüzde 1,3’e yükselmesi yönündeydi.

Aylık bazda ise yüzde 0,9 artışa işaret edilmişti. Enerji, gıda, alkol ve tütün fiyatlarını hariç tutan çekirdek enflasyon ise yüzde 0,9’a gerileme bekleniyordu.

Avrupa Birliği’nde yıllık enflasyon Mart’ta yüzde 1,7 artışa işaret etti. Şubat’ta oran yüzde 1,3 olmuştu.
Euro Bölgesi Mart TÜFE
Kaynak: Eurostat

Bir yıl önce ise oran yüzde 1,2 idi.

En düşük yıllık oranlar Yunanistan (yüzde eksi 2,0), Portekiz, Malta, İrlanda ve Slovenya’da (yüzde 0,1) kaydedildi.

En yüksek yıllık oranlar Polonya (yüzde 4,4), Macaristan (yüzde 3,9), Romanya ve Lüksemburg’da (yüzde 2,5) kaydedildi. Şubat ayına kıyasla, üç üye devlette yıllık enflasyon düştü, üçünde sabit kaldı ve yirmisinde yükseldi.

Mart ayında, Euro Bölgesi yıllık enflasyon oranına en yüksek katkılar sırasıyla hizmetler, enerji, gıda, tütün ve enerji dışı endüstriyel ürünlerden geldi.

Euro Bölgesi Belçika, Almanya, Estonya, İrlanda, Yunanistan, İspanya, Fransa, İtalya, Kıbrıs, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Avusturya, Portekiz, Slovenya, Slovakya ve Finlandiya’dan oluşmaktadır.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum