Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Euro Bölgesi İnşaat PMI Nisan’da 50,1’le Değişmedi

Mart'ta Şubat 2020'den sonra ilk kez 50 eşiğini aşan Euro Bölgesi İnşaat PMI, Nisan'da sabit kaldı.
Euro Bölgesi İnşaat PMI Nisan’da 50,1’le Değişmedi
Son Güncelleme: 
Yorum

Euro Bölgesi’nde İnşaat PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi) Nisan’da 50,1 oldu.

IHS Markit Euro Bölgesi İnşaat PMI, Şubat ayındaki 45’ten 2021’in Mart ayında 50,1‘e yükselmişti. Bu, Şubat 2020’den sonra bölgedeki ilk genişlemeyi temsil etmişti.

Euro Bölgesi’ndeki yaklaşık 650 inşaat firmasından oluşan bir panelde satın alma yöneticilerinin anket yanıtlarından derlenen PMI verisi, Nisan’da kısmi genişlemeye işaret etti.

Almanya’daki konut inşa faaliyetlerinde yenilenen daralma, İtalyan konut inşaatçıları arasındaki anket rekoru genişlemesi ile telafi edildi.
Euro Bölgesi İnşaat PMI İtalya Rekor Artış
Kaynak: IHS Markit

Fransız firmaları ise üst üste ikinci ay ev inşaatında istikrarlı koşullar bildirdiler.

Öte yandan bölgedeki ticari inşaat faaliyeti yeniden daralarak mevcut düşüş dizisini 14 aya çıkardı. Yine de düşüşün hızı Mart ayına göre azaldı ve dizideki en yumuşak hız oldu.

Fransa’da ticari faaliyette daha yumuşak bir düşüş ve İtalya’da daha güçlü bir yükseliş, düşüşteki azalmaya katkıda bulundu. Almanya’daki firmalarsa ticari yapılarda belirgin bir düşüşün sinyalini verdi.

IHS Markit Ekonomisti Usamah Bhatti, son sonuçlara ilişkin bölgedeki inşaat firmalarına göre Nisan ayında üretimin daha da arttığını söyledi. İtalyan firmalarındaki faaliyetin 14 yılı aşkın süredir en hızlı şekilde genişlerken Fransız firmaların on aydır faaliyette en hafif düşüşü kaydettiğini ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu