Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Euro Bölgesi İnşaat Faaliyetleri Pandemi Başından Bu Yana İlk Kez Arttı

Toparlanmaya ilişkin endişelerin sürdüğü Euro Bölgesi'nin inşaat faaliyetlerine ilişkin önemli veri açıklandı.
Euro Bölgesi İnşaat Faaliyetleri Pandemi Başından Bu Yana İlk Kez Arttı
Son Güncelleme: 
Yorum

IHS Markit Euro Bölgesi İnşaat PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi) verileri açıklandı. Buna göre IHS Markit Euro Bölgesi İnşaat Toplam Faaliyet Endeksi Şubat’taki 45’den Mart’ta 50,1’e yükseldi. Bu da Euro Bölgesi inşaat faaliyetlerinde kısmi bir genişleme anlamına geldi.

Bu, 2020’de pandeminin neden olduğu düşüşten önce Şubat 2020’den bu yana faaliyetteki ilk artışı işaret ediyordu.

IHS Markit tarafından bölgedeki yaklaşık 650 inşaat firmasından oluşan bir panelde satın alma yöneticilerine gönderilen anketlere verilen yanıtlardan derlenen anket Mart’ta yenilenen genişleme gösterdi.

IHS Markit Ekonomisti Mart 2021 Euro Bölgesi İnşaat Yorumu
Kaynak: IHS Markit

Son veriler, büyümeye geri dönüşün 13 ay sonra ilk kez artan konut faaliyetlerinden kaynaklandığını ortaya serdi. Hem ticari inşaat hem de inşaat mühendisliği faaliyetlerinde daha yumuşak düşüşler yaşandı.

Artışa, Fransa’daki faaliyette istikrarın sağlanmasıyla birlikte İtalya’da güçlü bir yükseliş öncülük etti. Ancak Alman firmaları, Şubat ayından bu yana düşüş hızının azalmasına rağmen ev inşaatında art arda ikinci düşüşe dikkat çekti. Ticari inşaat faaliyetleri ise son anket döneminde en kötü performans gösteren alt sektör oldu.

Mart ayındaki düşüş arka arkaya on üçüncü oldu ancak daralma Temmuz 2020’den bu yana en yumuşak olanıydı. Fransa ve Almanya’daki inşaat firmaları keskin daralmalar bildirmeye devam ederken, İtalyan işletmeler faaliyette daha da sağlam bir artışa işaret etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu