Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Euro Bölgesi’nde Yıllık Enflasyon Eylül Ön Tahminlerinde %3,4’e Yükseldi

Eurostat tarafından açıklanan geçici verilere göre Euro Bölgesi’nde TÜFE Eylül’de artış gösterdi.
Euro Bölgesi’nde Yıllık Enflasyon Eylül Ön Tahminlerinde %3,4’e Yükseldi
Son Güncelleme: 
Yorum

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat) Eylül ayına ilişkin geçici tüketici fiyat endeksi (TÜFE) verilerini açıkladı. Buna göre Ağustos ayında %3,0 oranında gelen yıllık enflasyon, geçtiğimiz ay %3,4 seviyesinde gerçekleşti.

Enflasyon bir önceki aya göre ise %0,5’lik artışı işaret etti. Nihai rakamlar 20 Ekim 2021 tarihinde açıklanacak.

Piyasanın beklentisi %3,3 oranında gelmesiydi. Enflasyon Temmuz ayında %2,2, Haziran’da %1,9 oranında gelirken, Eylül’de yüksek seviyede kalmaya devam etti.

Euro Bölgesi enflasyonunu oluşturan ana bileşenlerden, en yüksek artış enerji grubunda meydana geldi.
Euro Bölgesi TÜFE Rakamları
Kaynak: Eurostat

Bu kategorideki artış %17,4 ile Ağustos’taki %15,4’lük artışı geride bıraktı. Onu enerji dışı endüstriyel ürünler, gıda, alkol ve tütün ile hizmetler enflasyonu izledi.

Ülkeler bazında incelendiğinde en yüksek oran %6,4 ile Estonya’da gerçekleşti. Onun hemen arkasında %6,3 ile Litvanya yer aldı. Belçika’da yıllık enflasyon ön tahminlerde %3,8, Almanya’da %4,1, İrlanda’da %3,7, Yunanistan’da %2,1, İspanya’da %4 oldu.

Fransa’da %2,7, İtalya’da %3, Kıbrıs’ta %3,5, Lüksemburg’da %4, Hollanda’da %2,9, Slovakya’da %5,1 oranında gerçekleşti. Enflasyonun en düşük olduğu Euro Bölgesi ülkesi %0,7 ile Malta oldu.

Eylül ayında tüm bölgede çekirdek TÜFE, bir önceki aya göre %0,5, bir önceki yılın aynı dönemine göre %1,9 yükseldi. Enerji ve gıda hariç enflasyon bir önceki yılın aynı dönemine göre 1,9, bir önceki aya göre %0,5 oranında arttı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu