Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Euro Bölgesi’nde Ekonomik Büyüme Pandemi Yıkımlarını Hissedecek

Pandemi dünya ekonomilerine adeta kabusu yaşatıyor. Euro Bölgesi'nin 7 yıllık bir durgunluğun ortasında kalacağı tahmin ediliyor.
Euro Bölgesi’nde Ekonomik Büyüme Pandemi Yıkımlarını Hissedecek
Son Güncelleme: 
Yorum

Aylardır devam eden koronavirüs salgını çok sayıda insanın ölümüne neden olurken en büyük  ekonomileri dahi durma noktasına getirdi. Ekonomilerin içinde bulunduğu kritik durumu hafifletmek için merkez bankaları tarafından türlü önlemler alınmıştı.

Bu hafta faiz kararlarını bildirmesi beklenen Amerikan, Avrupa ve Japonya merkez bankalarının ekonomi üzerindeki tahribatı azaltmaya yönelik yeni adımlar atması öngörülüyor. Her ne kadar bazı bölgeler salgın artış hızının azaldığı konusunda bilgilendirme yapsa da tehlike asla ortadan kalkmış değil.

Öyle ki geçtiğimiz günlerde karantina önlemlerini yumuşatan Almanya, bazı bölgelerdeki işletmelerin yeniden açılmasına karar vermişti. Ekonomik iyileşme için alınan bu kararın daha vahim bir tabloya yol açması geç olması. CNBC’nin haberine göre ülkede gevşetilen önlemlerle birlikte vaka sayısı tırmandı.

Euro Bölgesi’nde 7 Yıllık Ekonomik Büyüme Tehlikesi

Euro Bölgesi'nde 7 Yıllık Ekonomik Büyüme TehlikesiPandemi kaynaklı işletme kapanmaları, durdurulan faaliyetler ve yok olan geçim kaynakları bölge ekonomisine ciddi bir zorluk yaşatıyor. Yıllardır art arda genişleme kaydeden Euro Bölgesi ekonomisinin 2013 yılından bu yana ilk kez daralacağı düşünülüyor.

Diğer taraftan bölgede daha önce görülmemiş bir şiddette resesyon beklentileri hakim. Tüm bunlar salgının ekonomiye verdiği hasarların yalnızca bir göstergesi olacak.

Öte yandan Perşembe günü Euro Bölgesi’nin 2020 ilk çeyrek GSYİH rakamları açıklanacak. Beklenti %3,7 daralma gerçekleşeceği yönünde. Bölgede Mart ayı GSYİH’si %1,0 olarak açıklanmıştı;

Euro Bölgesi GSYİH Grafik
Kaynak: Investing

Bu tahminler göz önüne alınarak bölge ekonomisinin daralacağı düşünüldüğünde Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) Perşembe günkü kararının yeni teşviklere öncülük edeceği akıllara geliyor. Bir yandan da ekonomiyi açma için karantina önlemlerinin nispeten daha az sıkı hale getirilmesi, salgında ikinci dalga riskine yönelik tedbirli olmayı da gerektiriyor.

Euro Bölgesi, salgının etkilerini son açıklanan ekonomik verilerde derinden hissetmişti. Örneğin geçtiğimiz hafta açıklanan Bileşik Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) %13,5’e gerileyerek son 20 yıl içindeki en sert düşüşünü gerçekleştirmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu