Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Euro Bölgesi Ekonomisi 2Ç21’de Üç Aylık Bazda %2 Büyüdü

İlk çeyrekte küçülen Euro Bölgesi ekonomisinin ikinci çeyrekte büyüdüğü doğrulandı.
Euro Bölgesi Ekonomisi 2Ç21’de Üç Aylık Bazda %2 Büyüdü
Son Güncelleme: 
Yorum

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat), Euro Bölgesi’nin ekonomik büyüme verilerini açıkladı. Gayri safi yurt içi hasıla, ikinci tahmine göre Nisan-Haziran döneminde çeyreklik bazda yüzde 2 büyüdü. Böylece iki ardışık çeyreklik daralma döneminin ardından toparlanma olduğu teyit edildi.

Yıllık bazda ise yüzde 13,6 büyüme oldu. İlk tahminde çeyreklik bazda yüzde 2, yıllık bazda yüzde 13,7 büyüme olduğu açıklanmıştı.

Euro Bölgesi’nde GSYİH %2, İstihdam %0,5 Arttı

Euro Bölgesi’nde GSYİH %2, İstihdam %0,5 Arttı
Kaynak: Eurostat

2021’in ikinci çeyreğinde Avrupa Birliği’nde (AB) gayri safi yurt içi hasıla (GSYİH) yüzde 1,9, istihdam yüzde 0,6 arttı. 2021’in ilk çeyreğinde GSYİH, Euro Bölgesi’nde yüzde 0,3 ve AB’de yüzde 0,1 daralmıştı.

Bir önceki yılın aynı çeyreğiyle karşılaştırıldığında, mevsimsellikten arındırılmış GSYİH, 2021’in ikinci çeyreğinde Euro Bölgesi’nde yüzde 13,6 ve AB’de yüzde 13,2 arttı.

2Ç21’de ABD’de GSYİH’nin bir önceki çeyreğe göre yüzde 1,6 arttığını belirten Eurostat, yıllık bazda GSYİH’nin yüzde 12,2 arttığını söyledi.

2021’in ikinci çeyreğinde istihdam edilen kişi sayısı çeyreklik bazda Euro Bölgesi’nde yüzde 0,5, AB’de ise yüzde 0,6 arttı. Bir önceki yılın aynı çeyreğiyle karşılaştırıldığında, 2021’in ikinci çeyreğinde hem Euro Bölgesi’nde hem de AB’de istihdam yüzde 1,8 arttı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu