Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Et ve Süt Kurumu’na Yapılacak Ödemelere Yeni Düzenleme Getirildi

2019 yılının tarımsal destekleme bütçesinden, kırmızı et piyasasının düzenlenmesine dair hayvancılık desteklemeleri kalemine dahil edilen ödenek, bütçe işlemlerini takiben Et ve Süt Kurumu’nun (ESK) hesabına geçirilecek.
Et ve Süt Kurumu’na Yapılacak Ödemelere Yeni Düzenleme Getirildi
Son Güncelleme: 
Yorum

Et ve Süt Kurumu’nun (ESK), et piyasasını dengelemek amaçlı gerçekleştirdiği alım ve satımlar sebebiyle ortaya çıkacak farkın, tarımsal destekleme bütçesinden karşılanmasına dair usuller oluşturuldu. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın “Et Piyasasının Düzenlenmesi Uygulama Tebliği” Resmi Gazete’de yayımlanmış ve 1 Ocak 2019’dan itibaren geçerli olarak yürürlüğe girmişti.

Et piyasasının düzenlenmesi için gerekli kaynağın bütçede 2019 yılı tarımsal desteklemeler için ayrılan tutardan karşılanacağı, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın “Et Piyasasının Düzenlenmesine İlişkin Cumhurbaşkanı Kararı çerçevesinde hazırlanan tebliğde geçiyor.

Piyasada gerçekleşecek kırmızı et alım fiyatlarının üretim maliyetlerinden düşük olması durumunda, yerli üreticiyi korumak adına ESK tarafından yapılan alım ve satım tutarlarından kaynaklanan farkın ödemesi kuruma yapılacak.

Piyasada Gerçekleşecek Kırmızı Et Alım Fiyatları Kaynaklanan Farkın Ödemesi Bunun yanında perakende kırmızı et satış fiyatlarının tüketici aleyhine artış göstermesi durumunda, tüketicilerin alım gücü dikkate alınarak ESK’nin piyasaya yapacağı et satış faaliyetleri sonucunda meydana gelen alım ve satım tutarlarından kaynaklanan fark, kuruma aktarılacak.

Olası bir ihtiyaç halinde, ESK’nin kırmızı et piyasasına müdahale amacıyla gerçekleştirdiği alım satımları sonucunda meydana gelecek farkı belgeleyen ıslak imzalı ve onaylı icmal ESK tarafından hazırlanarak Hayvancılık Genel Müdürlüğü’ne yollanacak.

2019 yılı tarımsal destek bütçesinden, hayvancılık desteklemeleri kalemine kırmızı et piyasasının düzenlenmesine dair aktarılan ödenek, bütçe işlemlerini takiben ESK’nin hesabına aktarılacak.

2019 Yılı Tarımsal Destek BütçesiSağladığı hizmetlerden ötürü Ziraat Bankası AŞ Genel Müdürlüğü’ne ödenen tutarın %0,2’si oranında komisyon verilecek. Diğer yandan ödemelerde ihtiyaç duyulacak belgeleri belirlemek ve değiştirmek, ödemeye esas işlemlerin yürütülmesine dair diğer düzenlemeleri yapmak ve banka ile diğer kamu kurum ve kuruluşlarıyla protokol oluşturmak ise bakanlığın yetkileri arasında bulunuyor.

Bunun dışında, Belirli Canlı Tırnaklı Hayvanların İthalatı ve Transit Geçişine İlişkin Hayvan Sağlığı Kurallarının Belirlenmesine Dair Yönetmelik’te de değişiklikler meydana geldi. Yönetmelikte yer alan “canlı tırnaklı hayvanların ithalatına ve transit geçişine yalnızca bakanlık tarafından hazırlanan listelerde yer alan ülkelerden izin verilmesine” ilişkin hükmünün yürürlük tarihine 2 yıl daha eklenerek süre uzatıldı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu