Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Endüstriyel Durgunluk İlan Eden Barclays, Satış Tahminlerine Dikkat Çekti

Barclays, ikinci mali çeyrekte takip ettiği şirketlerin üçte ikisinin satışlarında düşüş görerek endüstriyel durgunluk yaşandığını söyledi.
Endüstriyel Durgunluk İlan Eden Barclays, Satış Tahminlerine Dikkat Çekti
Son Güncelleme: 
Yorum

İngiliz banka Barclays, takip ettiği inşaat, enerji ve imalat şirketlerinin yaklaşık üçte ikisinin ikinci mali çeyrekte satışlarında düşüş yaşadığını belirtti. Buna dayanarak, endüstriyel durgunluk ilan etti.

Ancak daha fazla endişe verici olan bir noktaya değindi. Bankanın endüstri analisti Julian Mitchell, eğilimde herhangi bir zamanda yavaşlama olasılığı görünmediğini yazdı.

Analist, 2018 yılının dördüncü çeyreğinde Barclays’in sanayi şirketlerinin organik satış büyümesini yüzde 100 olarak açıkladığını hatırlattı. Ancak 2019 yılının ikinci çeyreğine gelindiğinde, bu şirketlerin neredeyse yüzde 33’ünün satışlarında azalma gözlendiğini belirtti.

Mitchell, “Önemli olan tahminlerimize baktığımızda, 2019 yılının ikinci yarısında yalnızca organik düşüş gösteren 8 şirket gördük. Bu son ticaret haberi ve talep yavaşlamasının otomobil ve elektroniğin ötesine nasıl yayıldığına ilişkin son günlerde bazı şirket yorumlarına bakıldığında çok iyimser görünüyor,” dedi.

Mitchell; Caterpillar, Samsung ve Honeywell gibi şirketleri, kilit iş segmentlerinde satış yavaşlaması bildiren ve dipte almayı düşünenler için yönlendirme potansiyelini temsil eden birkaç şirket olduğunu söyledi.

Şirketler Ticaret Savaşına İşaret Ediyor

Şirketler Ticaret Savaşına İşaret EdiyorYatırımcılar ve ekonomistler, sanayi şirketlerinin neden gelirlerde bir düşüş gördüklerini açıklamak için diğer rüzgar güçleri arasındaki ABD-Çin ticaret anlaşmazlığının şiddetli olduğuna işaret ediyor.

İşletme harcamalarındaki düşüş, en son GSYİH baskısında yer aldı ve bu da araştırma ve geliştirme ile inşaat ve ulaştırma ekipmanlarında bir yavaşlama gösterdi.

Ticaret akışları yavaşladığından, endüstriyel tedarik ekipmanlarının siparişleri düşmüş ve şirketleri küresel tedarik zincirleri boyunca etkilemiştir.

İkinci çeyrek mali sonuçlarını zaten bildirmiş olan S&P 500 sanayi şirketlerinin yüzde 70’inden fazlası analistlerin hisse başına kazanç beklentilerini artırdı. Ancak FactSet verilerine göre bu şirketlerin sadece yüzde 42’si en üst sıralarda yer aldı ve rapor edilen büyüme sezonun şimdiye dek yüzde -12 seviyesinde gerçekleşti.

Mitchell, “Endüstriyel yönetim ekiplerinin işletmelerinin artık daha az döngüsel olduklarını ve çoğu durumda ikinci çeyreklik marjların ciddiyetinin göz kamaştırıcı olduğu iddiasına kuşkuyla bakıyoruz. ABD’deki oldukça sağlam tüketici harcamaları arasında kapsama alanımızdaki kısa dönemli tüketici işletmeleri için art arda çok düşük bir organik büyümenin 2. çeyreğini görmek ilginçti,” ifadelerini kullandı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu