Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Endonezya Merkez Bankası İki Ayda İkinci Kez Faiz Oranı Düşürdü

Endonezya Merkez Bankası, küresel bir ekonomik yavaşlama beklentisine işaret ederek faiz oranını iki ay içinde ikinci kez düşürdü. İşte detaylar;
Endonezya Merkez Bankası İki Ayda İkinci Kez Faiz Oranı Düşürdü
Yorum

Endonezya Merkez Bankası, bugün beklentilerin tersi yönünde hareket etti ve politika faizini 25 baz puan indirerek yüzde 5.50’ye düşürdü.

Politika faizi olan 7 günlük ters repo faizini 25 baz puan indiren Endonezya Merkez Bankası’na ilişkin Reuters anketindeki 19 ekonomistten yalnızca iki tanesi indirim tahmin etmişti. Diğer 17’si ise son küresel finansal volatilitenin ardından bir duraklama öngörmüştü.

Endonezya Merkez Bankası, geçen ay Eylül 2017’den bu yana olan ilk gevşetmesini yapmış, ters repo faiz oranını 25 bp azaltarak yüzde 5.75 olarak güncellemişti.

Endonezya Merkez Bankası Faiz İki Kez Düşürdü Pek çok kişi bunun gevşeme döngüsünün başlangıcı olduğunu ve 2018’deki 175 baz puanlık sıkılaştırmayı gevşeteceğini söylemişti. Söz konusu sıkılaştırma döngüsü ise ABD’deki artan faiz oranları ve ABD-Çin ticaret savaşı bağlantılı sermaye çıkışlarını içerme suretiyle rupiyi desteklemek içindi.

Endonezya Merkez Bankası Başkanı Perry Warjiyo, bugün gazetecilere demecinde faiz indiriminin ekonomik büyümeye yardım edeceğini ve enflasyonu düşük tutma manzarasına uyacağını söyledi.

Endonezya Merkez Bankası Başkanı Faiz İndirim AçıklamasıAyrıca kesintinin, ekonomik büyüme hızını küresel ekonomik yavaşlamanın etkisinden ileriye götürmek için bir nevi önlem olduğunu aktardı. Merkez bankasının uyumlu politika karması ile devam edeceğini de dile getirdi. Endonezya rupisi, BI’nın duyurusu üzerine dolara karşı marjinal olarak 14.225 seviyesine yükseldi. Capital Economics para birimi için belirsiz görünümün, daha fazla gevşemenin kademeli bir şekilde olacağı anlamına geldiğini bildirdi.

Endonezya Maliye Bakanı Sri Mulyani Indrawati, geçtiğimiz aylarda yaptığı bir açıklamada FED’in faiz artırımını durdurmasının pek çok gelişen ekonomi için rahatlama ve Endonezya için de büyümeyi hızlandırma fırsatı olduğunu savunmuştu.

Diğer taraftan Endonezya ekonomisi, 2019’un ilk yarısında beklentilerin hafif üzerinde bir büyüme rakamı kaydetmişti. 2019’un ikinci çeyreğindeki beklenti üstü büyümesiyle küresel çapta artan risklere karşı dayanıklı olduğunu gözler önüne seren Endonezya, bununla birlikte devam eden ticaret savaşından dolayı büyüme tahminlerini yüzde 5.3’ten yüzde 5.2’ye indirmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu