Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ekonomiye Güven Şubat’ta Azaldı! Üretici ve Tüketici Kötümser

TÜİK istatistiklerine göre ekonomiye güven Şubat ayında azalarak genel ekonomik duruma ilişkin kötümser tabloyu ortaya serdi. Detaylar aşağıda;
Ekonomiye Güven Şubat’ta Azaldı! Üretici ve Tüketici Kötümser
Yorum

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayımlanan son rapora göre ekonomik güven endeksi Şubat ayında azaldı. Yüzde 2,6’lık azalışla ekonomiye güveni ölçen endeks 98,2 değerini aldı. Bu da 100 değerinin altında kaldığı için genel ekonomik duruma ilişkin kötümserliği gösterdi.

Ekonomik güven endeksi, tüketici ve üreticilerin genel ekonomik duruma ilişkin değerlendirme, beklenti ve eğilimlerini özetlemektedir.  Endeks, mevsim etkilerinden arındırılmış tüketici güven endeksi, reel kesim, hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörleri güven endekslerinin alt endekslerinin ağırlıklandırılarak birleştirilmesinden oluşmaktadır.

Şubat’ta ekonomik güven endeksindeki düşüş, tüketici, reel kesim (imalat sanayi), hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörü güven endeksleri olmak üzere tüm alt kategorilerdeki düşüşlerden kaynaklandı.

Şubat’ta Tüm Sektörlerde Güven Endeksi Azaldı

Şubat'ta Tüm Sektörlerde Güven Endeksi Azaldı
KAYNAK: TÜİK

Bir önceki aya göre Şubat ayında tüketici güven endeksi yüzde 2,8 oranında azalarak 71,2 değerini, reel kesim güven endeksi yüzde 1,8 oranında azalarak 109,9 değerini, hizmet sektörü güven endeksi yüzde 1,2 oranında azalarak 118,7 değerini aldı.

Perakende ticaret sektöründe güven endeksi yüzde 3,8 düşüşle 119,8 olurken inşaat sektöründe güven endeksi yüzde 3,3 düşüşle 82,7 oldu.

Ocak’ta Ekonomiye Güven Yüzde 2,7 Artmıştı

TÜİK verilerine göre ekonomik güven endeksi 2021’in son ayında 98,2 iken 2022 Ocak ayında yüzde 2,7 oranında artarak 100,8 değerine yükselmişti.

Ekonomik güven endeksindeki artış, tüketici, reel kesim (imalat sanayi), hizmet ve perakende ticaret sektörü güven endekslerindeki artışlardan kaynaklandı. İnşaat sektörü güven endeksinde ise azalma olmuştu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu