Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ekonomik Güven Endeksi Şubat’ta %0,5 Artışla 97,5’e Yükseldi

Ekonomik güven endeksi Şubat’ta, bir önceki aya kıyasla %0,5 oranında artış göstererek 97,5 değerini aldı.
Ekonomik Güven Endeksi Şubat’ta %0,5 Artışla 97,5’e Yükseldi
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2020’nin Şubat ayı için geçerli olan ekonomik güven endeksi sonuçlarını açıkladı. Verilere göre ekonomiye güven yılın ikinci ayında Ocak rakamları ile karşılaştırıldığında %0,5 oranında artış gösterdi. Böylelikle 97,5’e yükselmiş oldu.

Tüketici ve üreticilerin genel ekonomik durumlarına dair değerlenmesini, beklentilerini ve eğilimlerini özetleyen ekonomik güven endeksi; tüketici, reel kesim, inşaat, hizmet ve perakende ticaret gibi sektörlerden oluşuyor. Hesaplama yapılırken her bir sektörün ağırlığı o sektörün normalleştirilmiş alt endekslerine eşit dağıtılarak uygulanıyor. 100’den büyük olması ekonomiye dair iyimserliği, 100’den küçük olması kötümserliği ifade ediyor.

Ocak ayında 58,8 olan tüketici güven endeksi, Şubat’ta 57,3 seviyesine geriledi.

Ekonoik Güven EndeksiSöz konusu dönemde tüketici güven endeksinde %2,7 oranında düşüş oldu. Endeks içinde yer alan gelecek 12 aylık döneme ilişkin hanenin maddi durum beklentisi endeksi %3,4’lük düşüşle 76,8’e, genel ekonomik durum beklenti endeksi %1,9 düşüşle 75,9’a geriledi. Ocak’ta 56,8 gelen işsiz sayısı beklentisi endeksi Şubat ayında %5,3 oranında azalarak 53,8 oldu.

Reel kesim güven endeksi 2,6 puanlık artışla 106,9 değerini aldı. Mevsimsellikten arındırılmış reel kesim güven endeksi (RKGE-MA) ise bir önceki aya göre 0,3 puan artarak 106,7 oldu. Gelecek üç aya dair ihracat sipariş miktarı, üretim hacmi, mevcut toplam sipariş miktarı, sabit sermaye yatırım harcaması, toplam istihdam ve son üç aydaki toplam sipariş miktarı gibi veriler artış yönünde etkiledi.

Şubat ayında hizmet sektörü güven endeksi %3,4 artışla 98,5’e çıkarken, perakende ticaret güven endeksi %2,0 oranında azalarak 102,9’a, inşaat sektörü güven endeksi ise %5,7 oranında azalarak 74,5’e geriledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu