Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Enerji Enformasyon İdaresi 2020 Petrol Fiyatı Tahminini 3 Dolar Düşürdü

EIA küresel ekonomideki yavaşlama ve ticaret savaşlarının etkisiyle 2019 ve 2020 yılı için günlük petrol üretim tahminlerini düşürürken, fiyat beklentilerini ortalama 3 dolar aşağı çekti.
ABD Enerji Enformasyon İdaresi 2020 Petrol Fiyatı Tahminini 3 Dolar Düşürdü
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD Enerji Enformasyon İdaresi (EIA), 2020 yılı için ham petrol ve fiyat beklentilerini düşürdü. Eylül 2019 Kısa Dönem Enerji Görünümü Raporu’nda, gelecek yıl için petrol fiyatı tahmini 3 dolar aşağı çekilirken, günlük ortalama ham petrol üretimi beklentisi 13,2 milyon varile geriledi.

Kurum bir önceki ay açıklanan raporda 2020 yılı için günlük ham petrol üretim tahminini 13,3 milyon varil olarak açıklamıştı. Çarşamba günkü fiyatlara baktığımızda ise ABD ham petrol stoklarının düştüğünü işaret eden verilerin ardından yükselişe geçtiğini görmekteyiz.

EIA, 2020 yılında ham petrolün varilinin ortalama 56,5, Brent petrolün ise 62 dolar seviyesinde olacağını tahmin ediyor.

Üretim TahminiYapılan açıklamada küresel ekonomide görülen yavaşlamanın ve resesyon endişelerinin yanında ABD ile Çin arasında yaşanan ticaret savaşlarının fiyat tahminlerinde düşüşe yol açtığı belirtildi. Bu beklenti doğrultusunda hem ham petrolde hem de Brent petrolde varil başına beklenti fiyatı 3 dolar aşağı çekilmiş oldu.

Raporda üretim beklentilerinde de düşüş gözlendi. 2019 yılı için günlük ortalama ham petrol üretiminin 12,2 milyon varile, gelecek yıl için ise 13,2 milyon varile gerileyeceği tahmin edildi.

Brent petrolün varili Çarşamba günkü işlemlerde 63,27 dolara kadar yükseldi.

Brent PetrolEkim vadeli Batı Teksas petrolü (WTI), Nymex piyasasında 58,26 dolara kadar ulaştı. Kasım vadeli Brent petrolü ise Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında 63 doların üzerine çıkarak, WTI’a kıyasla 5,03 dolar primli işlem gördü.

Uzmanlar ABD Başkanı Donald Trump’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton’ı görevden almasının ve İran ile Venezuela’ya karşı gösterdiği şahin tutumunda yumuşama göstereceği beklentisinin petrol fiyatlarını desteklediğini belirtti.

Ancak asıl faktörün özel sektör verilerin göre ülkedeki ham petrol stoklarında düşüş olacağına dair işaretlerin alınması olduğu belirtildi. ABD ham petrol stokları geçen hafta 7,23 milyon varil azaldı.

TSİ 12:44’te ham petrolün varili 58,25 dolardan, Brent petrolün ise 63,20 dolardan işlem görüyor.

11 Eylül Petrol FiyatlarıTokyo’da Rakuten Securities Inc. Emtia Analisti Satoru Yoshida, OPEC’in üretim kısıntısı konusunda ek tedbirler alacağına dair oluşan beklentilerin fiyatları yukarı çektiğini yorumladı. ABD ile Çin arasında yaşanan ticaret savaşının küresel talep görünümünü azaltmasıyla da fiyatlar yükseliş trendinde kalıyor.

Güncel Petrol Fiyatlarını Öğrenmek için Tıklayın

GCM Yatırım analistleri günlük analizinde; ABD stoklarındaki düşüşün fiyatlarda yeni zirve beklentilerini doğurduğunu bildirdi. Fiyatların ABD Enerji Bilgi Dairesi’nin açıklayacağı resmi rakamlara göre şekilleneceğini söyleyen analistler, 57 dolar sınırının üzerinde kalındığı sürece 58,50 – 59,00 dolar aralıklarının gündeme geleceğini aktardı. Genel olarak emtia uzmanlarının beklentisi ham petrolün varili için;

Destekte: 57,43 – 57,81
Dirençte: 58,42 – 58,64 dolar aralıkları.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu