Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Donald Trump’ın Kararına Yönelik Açılacak Davalar Gündemi Kabarıyor!

Ulusal acil duruma yönelik itirazlar, açılacak davalara dair görüşler bir yanda gelişmeleri tahmin ettiğini ifade eden Başkan diğer tarafta. Sıcaklığı artan gündeme bakış ve gelişmeler ışığında değerlendirmem şöyle;
Donald Trump’ın Kararına Yönelik Açılacak Davalar Gündemi Kabarıyor!
Son Güncelleme: 
Yorum

17 Şubat Pazar günü Demokratlar, Başkan Donald Trump’ın ülkenin Güney sınırındaki duvar inşaasını finanse etmek adına ilan ettiği ulusal acil durumu seçim vaatlerinde yer alan maddelerden birini hayata geçirmek adına bir hamle olduğunu ifade ettiler.

Trump yönetimi düzenleyici geri dönüşlerine ve diğer eylemlere meydan okuyan bir isim yapmış olan Kaliforniya Başsavcısı Xavier Becerra, Pazar günü “Bu hafta içinde kesinlikle” yönetime dava açmayı planladığını söyledi. Bay Becerra, yaklaşmakta olan davalarının Bay Trump’ın hamlesi hakkında “Bir kriz ilan edilmesine gerek yoktu. Bu konuda acil çağrı yapmak zorunda değildi. Bunu yapmak zorunda değilim, ancak daha hızlı yapmayı tercih ettiğim!” ifadesiyle desteklendiğini söyledi.

Senatör Tammy Duckworth Ayrı ayrı ABC’de yaptığı açıklamada, Meclis’in tek başına anayasal yetkiye sahip olduğu gerekçesiyle, Başkan’ın aleyhine kendi başına bir takım ağırlığa sahip olan Ev Demokrat liderleri ile aynı fikirde olduğunu belirtti. “Biz hükümetin eşdeğeri, şubeleriyiz ve bir tür yönetici ihlali yapmaya çalışılıyor.” dedi.

Tahmin Ediyorum!

Alınan Karara Yönelik Tahmin Edilen İtirazlarBaşkan Donald Trump Cuma günkü açıklamasında, dava edileceğini tahmin ettiğini, “Muhtemelen kötü bir karar alacağız. Ve sonra bir başka kötü karar alırız. Sonra da Yargıtay’a gideceğiz ve umarım adil bir süreç geçiririz.” sözleri ile dile getirmişti.

Ayrıca Bayan Duckworth, Senato’nun Başkan’ın acil durum emrini engellemek için oy kullandığına inandığını, ancak senatörlerin potansiyel bir vetoyu geçersiz kılmaya istekli olacağından şüphelendiğini söyledi.

Bay Trump, ulusal bir acil durumu sınırın güvenliği konusunda ilan etmişti ve duvarın “ülkemizi istila edilmesini” durdurması gerektiğini söylemişti. Duvarın, esas olarak askeri inşaat bütçesinden, yeniden tahsis edilen federal fonlardan 6.7 milyar dolar finansman sağlamayı planlıyor. (Gelişmeler Kongre’den onay almadan gerçekleşen çalışmalar olarak anılıyor.)

Gereksiz Hamle

İlan'ın Gereksizliğinden Şikayet EdiliyorBaşbakan’ın hamlesindeki amaçlardan diğeri de hükümetin ikinci bir devletin kapanmasına yol açabileceğinden korktuğu, bir duvar için fon tahsis edilmemiş bir harcama faturasının imzalanması kararıydı. Senato Çoğunluk Lideri Mitch McConnell acil durum bildirimini destekleyeceğini söyledi, ancak hareket her iki taraftaki diğer milletvekillerinin muhalefetiyle anayasaya aykırı ya da gereksiz olarak karşılanıyor.

Senar Lamar Alexander Cuma günü yaptığı açıklamada, “Ulusal bir acil durum ilan edilmesi gereksiz, usulsüz ve ABD Anayasasına aykırı. Kurucularımız, insanları vergilendirme ve paralarını istediği şekilde harcama gücüne sahip bir yönetici seçmediler.” sözlerini dile getirdi.

Harekete karşı çıkan Cumhuriyetçiler, Demokratik başkanların kongre ödenekleri olmadan iklim değişikliği gibi parti önceliklerini finanse etmek için izleyebilecekleri tehlikeli bir emsal teşkil ettiğini vurguladı. Bay Trump’ın acil durum bildirimini destekleyen bazı GOP milletvekilleri, Cumhuriyetçilerin duvar inşası için fon tahsis etmekte zorlanmadıklarını ifade ettiklerinden sonra ikiyüzlü olduklarını söyledi.

Çin Müzakeresi ve Karara Yönelik İtirazlar

Çin Müzakerelerine Dair Görüşmeler ve İtirazlara BakışBu yürütme emrini yapmak istediği için Başkan’ı eleştiren Cumhuriyetçiler, bir yıl önce hem Meclis’te hem de çoğunluğa sahip olduğumuzda, duvar fonu için tartışmamızı ve itiraz etmemizi istemeyen Cumhuriyetçilerle aynı dedi Jim Obama, Obama yönetimi altında hükümet harcamaları yapan muhafazakar Özgürlük Kafası’nın lideri.

Ulusal acil durum ilan edildikten ve harcama faturasının Cuma günü imzalanmasından saatler sonra Bay Trump, hafta sonunu Trump Uluslararası Golf Kulübü’nde geçirdiği Florida’ya uçtu. Cumartesi günü, ekibiyle Çin ticaret anlaşmasını müzakere eden bir toplantıya ev sahipliği yaptı.

Gelişmelere bakılırsa ilanın ilk günündeki tavırlan hala aynı ve giderek ateşini artırabilecek bir gündem olarak karşımıza çıkabilir. Küresel ekonomiye sahip olan ABD gelişmeleri ülke finansallarını negatif etkilemesi halinde bulaşıcı bir satış dalgası ile küresel satış başlayabilir, keza primli endeksler üzerinde korkulu yatırımcı trafiği de hayli yoğunluk gösteriyor. Çin müzakerelerine dair görüşmelerin sürmesine rağmen hale net bir açıklama gelmemesi 1 Mart’ta sona erecek ABD Çin ateşkes süresini akıllara getiriyor. Anlaşma yapılmaması halinde 2 Mart’ta %25’lik ek vergi tarifeleri uygulamaya girecek…

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu