Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Doların Toparlanması Altını Olumsuz Etkilemeye Devam Ediyor

Altın onsu risk iştahının artmasıyla birlikte beş haftanın en düşük seviyesini gördükten sonra bugün de gerilemeye devam ediyor. İşte piyasadan detaylar;
Doların Toparlanması Altını Olumsuz Etkilemeye Devam Ediyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Altın fiyatları dün 5 haftanın en düşük seviyesine geriledi. Bunun en önemli nedeni; riskli varlıklara yönelik iştahın yeniden artması olurken, ABD ile Çin ticaret anlaşmazlığı konusunda daha fazla netlik beklendiği de belirtiliyor. Küresel alanda Amerikan dolarının toparlanması, altın için olumsuz bir unsur olurken, fiyatlara aşağı yönlü baskısı devam ediyor.

Altın ons fiyatı yeni güne 1288 dolardan başladıktan sonra günün en yükseğini TSİ 10:00’da 1290,83 dolar ile kaydetti.

Altın Onsu 1288 Dolardan BaşladıDaha sonraki işlemlerde düşüşünü sürdüren kıymetli maden, TSİ 16:00 civarında yüzde 0,04 oranında ekside 1287,96 dolardan işlem gördü. Mart ayına kötü bir başlangıç yapan altın onsu, Ocak ayının sonunda başlattığı yükseliş eğilimini sonlandırdı ve dün, 25 Ocak’tan bu yana görülen en düşük seviyeyi 1281,85 dolar ile kaydetti.

ActivTrades Baş Analisti Carlo Alberto De Casa, “ABD dolarının toparlanması olumsuz bir unsur ve genel risk altındaki hissiyat altın için özellikle iyi değil,” ifadelerini kullandı. Hisse senedi piyasası için ABD ile Çin arasındaki ticaret görüşmelerinin iyimser olduğunu belirten analist, altın için düşüş eğilimine neden olduğunu söyledi. Küresel hisse senetleri, yılın ilk iki ayında kayda değer bir geri dönüş gerçekleştirdi ve riskli varlıklara olan talepte belirgin bir iyileşme olduğunu göstererek yüzde 16 civarında arttı.

Yatırımcı eğiliminin bir göstergesi olan SPDR Gold Trust’ın hisseleri, 2018 yılının Aralık ayı ortalarından bu yana en düşük seviyelere geldi.

SPDR Gold Trust Güven DüştüDünyanın en büyük altın destekli borsa yatırım fonu olan SPDR Gold Trust gerilemesini sürdürürken, 2019 yılında yüzde 2,7 oranında değer kaybetti. Külçe için genel pozitif momentumun bozulmadığını belirten analistler ise kıymetli madenin küresel ekonomideki yavaşlama endişeleriyle desteklendiğini belirtti. Aynı zamanda Avustralya’dan gelen zayıf büyüme rakamları ile Çin’de sözleşmeli bir büyüme hedefi ile desteklendiğine de dikkat çekildi.

Capital Economics Analisti Ross Strachan, altın fiyatlarındaki bir düşüşün, ABD hisse senetleri içinde beklenen düşüşün bir kez daha altın lehine risk iştahını yarattığını ifade etti. Bununla birlikte küresel büyümenin yavaşlamasıyla ilgili endişelere bağlı olarak 2019 sonuna kadar tersine döneceğini belirtti.

Altın için 1300 doların önemli bir psikolojik direnç olduğu bilinirken, 1280 dolarlık desteğin düşüşü zorlaştıracağı tahmin ediliyor.

Altın Psikolojik Direnç 1300 Dolar1280 dolarlık desteğin alıcıları kendine çekeceği de ifade edilirken, makroekonomik veriler izlenecek. Altın piyasasındaki diğer türlere baktığımızda; gram fiyatının yüzde 0,46 oranında yükselişle 224,17 liradan, çeyreğin ise 367,04 liradan satıldığı görülüyor. Cumhuriyet altını 1502 liradan alıcı bulurken, Ata lira 1517,56 liradan satılıyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu