Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Dolar/TL Trump’ın Türkiye’ye Yönelik Yeni Açıklamalarıyla Düşüşe Geçti

Dün tehditler savuran Trump, bugün Türkiye’yi öven tweetler atmaya başladı. Türkiye’nin, ABD'nin ticari ortağı ve NATO müttefiki olduğunu söylemesiyle dolar 5,78’e geriledi.
Dolar/TL Trump’ın Türkiye’ye Yönelik Yeni Açıklamalarıyla Düşüşe Geçti
Son Güncelleme: 
Yorum

Dolar kuru ABD  Başkanı Donald Trump’ın dün akşam yaptığı açıklamanın ardından sert yükselerek 5,84’ü aşmıştı. Trump Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Türkiye’nin sınırları dışında bir şey yapması halinde ekonomisini tamamen imha edeceğini söylemişti.

Kur bugün öğleden önceki işlemlerde dalgalı bir seyir izledi. Ancak şu sıralarda art arda gelen yeni açıklamalarla 5,78’e kadar geriledi.

Başkan Trump saat 15:30 civarında attığı tweetinde, Türkiye’nin ABD’nin ticari ortağı olduğunu söyledi.

Trump Yeni AçıklamalarCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile 13 Kasım’da Washington’da bir görüşme yapacağını söyleyen Trump, “Birçokları Türkiye’nin ABD’nin büyük bir ticaret ortağı olduğunu unutuyor. Türkiye, F-35’lerin çelik gövdesini yapıyor. Türkiye NATO’nun önem bir üyesidir” şeklinde bir paylaşımda bulundu.

Bunun yanında kıdemli Orta Doğu uzmanlarından Michael Doran’ın, “Obama döneminde Kürtlerle değil, müttefikimiz Türkiye Cumhuriyeti’nin can düşmanı olan PKK ile iş tuttuk. Bu politikayla Türk-PKK savaşının tohumlarını ekiyor, aynı zamanda Türkiye’yi Rusya’nın kollarına atıyorduk.” şeklinde paylaşım yaptığı tweeti de retweet ettiği görüldü.

Trump dün tehdit ettiği Türkiye’yi bugün överken, TL dolar karşısında yükselmeye başladı.

Lira Dolar Karşısında YükseldiKur gelen olumlu açıklamaların etkisiyle 5,7819’a kadar geriledi. Saat 15:56’da ise 5,8117’den işlem görüyor. Kur haftaya 5,69 civarından başlamış ancak dün öğleden sonra Suriye meselesine ilişkin haber akışıyla sert yükselmişti. Şu dakikalarda 5,7479 – 5,7791 aralığı destek, 5,8444 – 5,8785 aralığı direnç seviyeleri olarak izleniyor.

Sınır ötesinde yaşanan gelişmeler Türk varlıklarına satış getirirken, Borsa İstanbul sabahki açılışın ardından %2’den fazla değer kaybederek 100,656 puana kadar geriledikten sonra 101.963 puana yükseldi. Trump’tan gelen pozitif açıklamaların pay piyasalarına da alım getirmesi öngörülüyor.

İstanbul Portföy Yönetici Ortağı Tufan Deriner, kurun 5,90’ın üzerine çıkma ihtimalinin zayıf olduğunu düşünüyor.

Dolar 5,90'ı GeçmezDeriner, dolarda hızlı bir yükseliş olsa da bu durumun uzun sürmeyeceğini ve 5,90 üstünü beklemediğini söyledi. Öte yandan sınır ötesinde başlayan askeri harekatın piyasaları olumsuz etkilemeye devam edeceğini sözlerine ekledi.

Marbaş Menkul Değerler FX ve VİOP Müdürü Soner Kuru, doların yönünü ABD ve Türkiye liderlerinden gelen açıklamaların belirleyeceğini söyledi. Tufan Deriner’in yorumuna tam tersi bir tahminde bulunan Kuru, 5,85’ten sonra 5,92 ve 6 lira seviyelerinin gündeme gelebileceğini dile getirdi.

Şeker Yatırım analistleri tarafından yapılan değerlendirmede ise kurun 5,75 üzerinde kalıcılık sağlaması halinde 5,85 – 5,94 seviyelerine doğru yükselebileceği öngörüldü. Ters yönde harekette ise 5,6930 seviyesinin yeniden görebileceğimiz yorumlandı.

GCM Yatırım analistleri 5,7650’nin kritik ve takip edilmesi gereken seviye olduğunu belirtiyor.

GCM Yatırım Dolar AnaliziKurum analistleri de Trump’ın açıklamalarının ve Fırat’ın doğusunda başlayan askeri harekatın piyasalarda risk algısını artırdığını söyledi. Bu süreçte Türkiye’nin dış ülkeler ile kurduğu diyalogun fiyatlamalar üzerinde doğrudan etki yaratacağı aktarıldı.

Günlük analizde, “Teknik olarak USDTRY kurunu değerlendirdiğimizde, 5,7150 seviyesine ek olarak 5,7650 destek noktası kısa vadeli olarak önemli seviyeler arasında yerini almaktadır.” ifadesine yer verildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu