Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Dolar/TL 5,80 Üzerindeki Seviyesini Sürdürürken Dengelenmeyi Sağlamış Durumda

Hafta başından beri yüksek seviyelerde bulunan dolar/TL, 5,80 üzerindeki seyrini korumaya devam ediyor.
Dolar/TL 5,80 Üzerindeki Seviyesini Sürdürürken Dengelenmeyi Sağlamış Durumda
Son Güncelleme: 
Yorum

Dünkü işlemlerinde 5,85 seviyelerinin üzerini test eden dolar/TL, dalgalı bir seyrin ardından 5,8269 liradan günü kapattı. Bu sabaha yataya yakın bir yükselişle başlayan kur, Asya piyasalarında 5,82-5,84 arasında seyretti. Yurt içi piyasaların açılmasına yakın 5,8361 liradan işlem gördü.

Hafta başında 6,39’ları dahi test eden dolar/TL burada kalıcı olmayı başaramayıp 5,80 seviyelerine inmişti. Hala 5,80 üzerinde olan dolar, TSİ 10:28’de 5,8176’dan alıcı buluyor.

Hafta Başında 6,39'ları Test EttiADB ve Çin’in ticaret savaşı gerilimi artarken iki ülkenin karşılıklı olarak gümrük vergilerinde artışa gitmeleri TL’de zarar-kes emirlerini aktifleştirmişti. Bu etkilerle 6,39’a tırmanan kurun 5,80 üzerinde dengelendiğini söylemek şu durumda mümkün.

Dünkü işlemlerinde 5,80-5,85 arasında seyreden dolar/TL’de jeopolitik riskler ve ABD-Çin ticaret savaşının durumu belirleyici oluyor. ABD ve Çin’in görüşmelere açık olmasıyla piyasalarda iyimser bir hava oluştu.

İnfo Yatırım Analisti Yunus Şahin’in değerlendirmesinden piyasaların ticaret görüşmelerinin pozitif gideceğinden henüz emin olamadığı öğrenilirken Şahin, bu sürecin piyasaların belirleyeceği yönü büyük oranda etkileyeceğini savundu.

Şahin, dolar/TL’nin 5,80-5,85 bandında sıkıştığını belirtirken, 5,85’i önemli direnç seviyesi olarak yorumladı. Ardından 5,85’in aşılmasıyla 5,90’ların önünün açılacağını öngördü.

5,90'ların Önü AçılacakBugün açıklanan Ağustos ayı ekonomik güven endeksi verileri yurt içi piyasaların dikkatle beklediği bir veri akışıyken, yurt dışı piyasalarda ise önemli bir açıklama beklenmiyor. Bilindiği gibi ABD-Çin ticaret savaşı ise hem yurt içi hem de yurt dışı piyasalar tarafından yakından izleniyor.

Diğer taraftan hafta başından bu yana kendini gösteren ve piyasalarda oynaklığa neden olan diğer olaylar arasında devam eden Brexit belirsizliği, İtalya’daki hükümet krizi ve İran ve Suriye’nin yol açtığı jeopolitik riskler bulunuyor.

Dolardaki 5,80 üzerindeki dengenin korunup korunamayacağı piyasalardan gelecek önemli gelişmelere bağlı. Euro ise dün 6,44-6,50 seviyeleri arasındayken, bugün önce 6,48 seviyelerinin ardından 6,46’ya gerilemiş durumda. Sepet kurda ise hafif artışla 6,15 civarı görülüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu