Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Dolar/TL TCMB ve AMB Kararının Etkileriyle 5,70 Altındaki Seyrini Sürdürüyor

Dün faiz kararı ile 5,70'li seviyelerden ani bir düşüşe geçen dolar/TL'de bugün sabah saatlerinde 5,66-5,67 aralığı görülüyor.
Dolar/TL TCMB ve AMB Kararının Etkileriyle 5,70 Altındaki Seyrini Sürdürüyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Uzun süredir beklenen Merkez Bankası’nın PPK toplantısı dün nihayet gerçekleşti ve TCMB beklentilerin üzerinde bir değişikliğe giderek faiz oranlarını 325 baz puan indirdi. Politika faizini %19,75’ten %16,50’ye çeken TCMB’nin bu hareketine Türk lirasının tepkisi olumlu oldu.

Bu gelişmenin ardından 5,75 seviyelerinden 5,67’ye doğru gerileyen dolar/TL’de gün içinde 5,6589 lira seviyelerine kadar geri çekilmeler görüldü. Kur bu sabaha yatay seyirle başladı. Asya piyasalarında 5,65-5,67 lira aralarında dalgalanan dolar/TL yurt içi piyasaların açılışında 5,66 seviyelerine yakındı. Dünkü kapanışını 5,6579 liradan yapmıştı.

Haftanın son işlem gününe kapanış seviyesine yakın başlayıp ardından hafif yükselişe geçen dolar/TL TSİ 09:26’da 5,6757’den alıcı buluyor.

Dolar/TL Hafif Yükselişe GeçtiDün TCMB kararını açıklamadan hemen önce 5,76’nın üzerine kadar fırlayan dolar/TL karar açıklanır açıklanmaz sert bir gerileme gösterdiği dikkat çekti.

Diğer taraftan Ata Portföy’den Mehmet Gerz’e göre dün yeni bir parasal genişleme programına giden Avrupa Merkez Bankası da döviz kurlarını üzerinde bir etki yaratıyor. Avrupa bölgelerinde basılan paranın Türkiye’ye bir miktar sıcak para gelişi sağladığını belirten Gerz, bu durumun yurt içi tablolar açısından destekleyici olduğunu savundu.

Dolar kurunun geçtiğimiz hafta enflasyon ve büyüme rakamlarının açıklanmasıyla 5,80 seviyelerini test ettiği görülmüştü.

Geçen Hafta 5,80 Seviyelerini Test EtmiştiDöviz piyasaları TCMB ve AMB’nin kararlarıyla aşağı seviyelere çekildi. AMB kararını ilan etmesinden önce 6,35 seviyelerinde bulunan Euro/TL bankanın 10 baz puan indirime gittiğini açıklamasıyla birlikte 6,22 seviyelerini gördü. Bunun yanında Euro/dolar kuru 1,11 seviyesinde bulunuyordu ve açıklamanın ardından 1,09 seviyelerine geriledi.

Bugün yurt dışı piyasalarda önemli bir veri akışı bulunmuyor. Yurt içinde ise Temmuz ayına ilişkin cari denge ve sanayi üretim verilerinin açıklanması bekleniyor. TCMB ve AMB’nin beklenen kararları netlik kazandı. Şimdi ise gözler önümüzdeki hafta faiz kararını açıklayacak olan Amerikan Merkez Bankası’na (FED) çevrildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu