Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Dolar Kuru Seçim Belirsizliğinin Sona Ermesiyle Haftaya Sert Kayıpla Başladı

Dolar kuru 23 Haziran’da yapılan İstanbul seçimlerinin ardından siyasi belirsizliğin geride kalmasıyla sert geriledi. Türk lirası haftaya güçlü başlarken, kur 5,71’e kadar çekildi.
Dolar Kuru Seçim Belirsizliğinin Sona Ermesiyle Haftaya Sert Kayıpla Başladı
Son Güncelleme: 
Yorum

Geçtiğimiz haftayı 5,80’in üzerinden tamamlayan Dolar/TL yeni haftaya 5,72 civarından başladı. Piyasalar haftalardır 23 Haziran’da yapılacak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerini bekliyordu. Dün gerçekleşen seçimlerde millet ittifakının adayı Ekrem İmamoğlu rakibine 777 bin oy fark atarak, seçimi bir kez daha kazandı.

Dolar kuru yurt içinde siyasi belirsizliğin sona ermesi Dolar/TL’nin sert gerilemesini sağladı.

24 Haziran Dolar KuruYüksek Seçim Kurulu (YSK) kararı doğrultusunda yenilenen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinin kesin olmayan sonuçlarına göre CHP’nin adayı Ekrem İmamoğlu 4 milyon 741 bin 868, AK Parti’nin adayı Binali Yıldırım ise 3 milyon 935 bin 453 oy aldı. 10 milyon 570 bin 354 seçmenin 8 milyon 925 bin 63 tanesi oy kullanırken, bunun 8 milyon 746 bin 464’ü geçerli sayıldı.

31 Mart seçiminde %48,77 – %48,61 olan oy oranı, dün yenilenen seçimde %54,03 – %45,09 olarak gerçekleşti. Türk lirası seçimlerin sona ermesinin ardından dolar karşısında güçlendi. Gece yarısı düşüşe geçen dolar piyasaların açılmasının ardından 5,72’ye kadar geriledi. Saat 09:36 itibarıyla ile 5,7182 liradan işlem görüyor.

Tokyo’da Mizuho Bank Ltd. Gelişen Piyasa Döviz Traderı Hironori Sannami, iktidar partisinin seçim sonucunu kabul etmesinin piyasada olumlu karşılandığını belirtti.

Seçim Belirsizliği Bitti31 Mart tarihinde yapılan seçimlerde Ekrem İmamoğlu’na mazbatası verilmiş fakat AK Parti’nin itirazları üzerine, seçimle usulsüzlük yapıldığı gerekçesiyle iptal edilerek, yenilenmesine karar verilmişti.

Sannami yaptığı değerlendirmede iktidar partisinin sonucu kabul etmesi ve 31 Mart’tan bu yana süren belirsizliğin bitmesinin piyasalarca olumlu karşılandığını ifade etti. Yorumuna “Yatırımcıların genel anlamda yüksek faizli gelişen piyasa varlıklarını satın almaları ile birlikte, Türk Lirası ayrıca bu genel havadan da faydalanacak.” açıklamasını da etkledi.

Londra’da Nomura Holdings Inc. Ekonomisti İnan Demir, yatırımcıların birçok soruya yanıt arayacağını söyledi.

Yatırımcılar Soru İşaretleriPiyasaların şu an için riskin ortadan kalkmasından dolayı memnun olduğunu ifade eden Demir, kabinede değişiklik olacak mı, milliyetçilik artacak mı, daha fazla mı popülizm olacak gibi soruların yanıtlarının aranacağını aktardı.

Brown Brothers Harriman & Co. Döviz Strateji Küresel Başkanı Win Thin ise Ekrem İmamoğlu’nun sahnenin merkezine oturduğunu, oy farkını 800 bine çıkardığını ve bu durumun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önünde zorluklar olduğunu işaret ettiğini yorumladı. Türk lirasının ilk tepki olarak güçlendiğini fakat siyasi gerilimin artacağını ve halen risk unsurlarının bulunduğunu sözlerine ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu