Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Dolar/TL Kuru S-400 Teslimatının Başlamasıyla 5,73’ü Test Etti

S-400 füze savunma sistemlerinin ilk partisinin teslimatı bugün itibarıyla başladı. Dolar söz konusu gelişme ile yükselişe geçerken, piyasalar ABD-Türkiye arasındaki ilişkinin seyri konusunda endişeli.
Dolar/TL Kuru S-400 Teslimatının Başlamasıyla 5,73’ü Test Etti
Son Güncelleme: 
Yorum

Haftanın son işlem gününe 5,68 civarından başlayan Dolar/TL, S-400 Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma Sistemi’nin teslimatlarının yapılmaya başlanmasıyla 5,7288 liraya kadar tırmandı.

Türkiye’nin Rusya’da S-400 alımı için anlaşması ABD ile ilişkilerin gerilmesine sebep olmuştu. Bu gerginlik dönem dönem dolar üzerinde etkisini göstererek, sert yükselişler sağladı. Ancak Haziran ayının son haftasında Japonya’da yapılan G-20 Liderler Zirvesi’nde ABD Başkanı Donald Trump ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında bu konuya ilişkin olumlu görüşmeler yapıldı.

Erdoğan’ın herhangi bir yaptırım beklenmediğini bildiren sözlerinden sonra havanın yumuşamasıyla dolar gerilemişti. Bugün birinci grup malzemelerinin Mürted Hava Meydanı’na getirilmeye başlanmasıyla kurda yeniden yukarı yönde hareket başladı.

Dolar, Milli Savunma Bakanlığı’nın S-400 konusundaki açıklamaları ile 5,73’ü test etti.

S-400 Sonrası DolarBakanlık’tan yapılan açıklamada; “Sözleşme kapsamında S-400 Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma Sistemi’nin birinci grup malzemelerinin Mürted Hava Meydanı/Ankara’ya intikali 12 Temmuz 2019 tarihinden itibaren başlamıştır” bilgisine yer verildi.

Bahsi geçen sözleşme 11 Nisan 2017 tarihinde, Rusya ile Türkiye arasında imzalanmıştı. Teslimatların üç kısım şeklinde yapılacağı, en kısa zamanda da ikinci ve üçüncü grubun getirileceği bildirildi. S-400 meselesi haftalardır ABD ile tansiyonun artmasına sebep olmuştu.

G-20 Zirvesi’nde Trump ve Erdoğan arasında pozitif bir görüşme gerçekleşse de, uzmanlar S-400 konusu tamamen sonlanmadan gerilimin bittiğini söylemek için erken olduğunu yorumlamıştı. Nitekim beklendiği gibi teslimatın yapılmaya başlanmasıyla birlikte, dolar yeniden atağa geçti.

Saat 14:35 itibarıyla 5,7199 liradan işlem gören kur için birinci ve ikinci direnç seviyeleri sırasıyla; 5,74 – 5,76 olarak belirlendi.

S-400 Sonrası Dolar HareketliliğiŞu dakikalarda dolarda S-400 hareketliliğini izlerken, piyasalar önümüzdeki saatler ve günlerde bu durumun ABD-Türkiye ilişkilerine nasıl yansıyacağını merak ediyor. Bu arada Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, teslimatlar konusunda herhangi bir sıkıntı olmadığını ve sürecin sağlıklı bir şekilde işleyeceğini belirtti.

Uçak izni ve gelecek olan personellerin izinlerine varana kadar her şeyin koordineli bir şekilde yönetildiğini anlattı. Bir NATO yetkilisi tarafından yapılan yorumda ise Türkiye’nin S-400 alma konusunda yaşanacak sonuçlardan endişe duyulduğu ifade edildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu