Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Seçim Sonrası Sert Gerileyen Dolar Kayıplarının Bir Kısmını Alarak 5,83’e Yaklaştı

Haftaya düşüşle başlayan ve 5,71’e kadar gerileyen Dolar/TL, baskılayıcı risk unsurlarının etkisiyle yeniden yükseldi ve 5,8243’ü gördü.
Seçim Sonrası Sert Gerileyen Dolar Kayıplarının Bir Kısmını Alarak 5,83’e Yaklaştı
Son Güncelleme: 
Yorum

Pazar akşamı İstanbul seçim sonuçlarının netleşmeye başlamasıyla sert gerileyen Dolar/TL, yeni haftaya da düşüşle başladı. Günün ilk saatlerinde 5,71’e kadar gerileyen kur, öğleden sonra yeniden yükselerek 5,8243’ü gördü.

İçeride seçim belirsizliğinin geride kalması Türk lirasını desteklerken, asıl merak edilen konu bu durumun devam edip etmeyeceği. Ekonomistler seçim sonrası piyasalarda canlılığını koruyan risk faktörlerini değerlendirdi.

Piyasadaki olumlu havanın etkisiyle 5,71’e gerileyen dolar kuru, saat 16:31’de 5,8189’dan işlem görüyor.

Canlı Dolar Grafiğiİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin tamamlanması piyasalarda hemen etkisini gösterdi. Siyasi belirsizliğin sona ermesi borsanın yükselmesine, döviz kurlarının düşmesine sebep oldu. Türk lirası dolar karşısında yükseldi. Analistler seçimin kısa sürede sonuçlanması ve herhangi bir sorun yaşanmaması sebebiyle TL varlıklarının olumlu etkilendiğini belirtti.

Global Menkul Değerler Kıdemli Analisti Rıdvan Baştürk, TL’de iyimserliğin ön planda olduğunu söyleyerek, küresel gelişmelere dikkat çekti. Geçtiğimiz hafta yapılan FED toplantısını hatırlayan Baştürk, daha sonra doların küresel boyutta zayıfladığını belitti. Yurt içinde belirsizlik ortamının kalkmasıyla kurun 5,66’lara doğru çekilebileceğini, borsada ise alımların hızlanacağını aktardı.

Seçimler geride kalmasına rağmen S-400 meselesi ve ABD’nin İran’a yönelik yaptırımları piyasalar için en önemli risk unsurları olarak yorumlanıyor.

Piyasalarda Risk UnsurlarıHer ne kadar seçim geride kalıp da piyasalarda bir rahatlık havası etkisini gösterse de Türk lirasındaki değer kazancı gün içerisinde hız kesti. Bunun sebebi ise halen çözülmemiş olan bazı sorunların piyasalarda risk unsuru olmaya devam etmesi.

Öncelikle ABD ile yaşanan S-400 meselesi en büyük sorunlardan birisi. İş Yatırım tarafından yapılan değerlendirmede, Türkiye’nin ABD ile gerginliği çözmesi halinde yeniden küresel sermaye için bir cazibe merkezi haline gelebileceği yorumlandı.

Türkiye’nin popülist politikaları bırakıp reform sürecine odaklanmak için çok iyi bir fırsat yakaladığı, ancak bu fırsat penceresinin ne kadar süre açık kalacağının bilinmediği aktarıldı. S-400 konusunda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ABD Başkanı Trump ile yapacağı görüşmelerin bu fırsat penceresinin ne kadar açık kalacağını belirleyeceği ifade edildi.

TEB Yatırım Stratejisti Işık Ökte, yapısal reform uygulanacağına ve erken seçim olmayacağına inanılırsa, TL’de ralli olacağını söyledi.

TL Ralli Kısa SürebilirYerli yatırımcının dolar almaya devam edeceğini belirten Ökte, S-400 füze konusu kadar siyasi taraftaki beklentilerin de önemli olduğunu vurguladı. Kabine değişikliği konusunun Erdoğan’ın gündeminde yer alıp almayacağının yurt içi piyasaları kadar yabancı yatırımcıların da odağında olacağını ekledi.

Bank of Singapore Sabit Getirili Menkul Kıymetler Araştırma Birimi Müdürü Todd Schubert, Türkiye’de risk varlıkları olduğu sürece liradaki rallinin kısa süreceğini belirtti. Seçimin sonuçlanmasının jeopolitik sorunları ve ekonomik problemleri çözemeyeceğini ifade eden Todd Schubert, uzun vadede halen siyasi ve jeopolitik risklerin olduğu bir Türkiye gördüğünü sözlerine ekledi.

Bu hafta piyasaların radarındaki bir diğer önemli konu G-20 Liderler Zirvesi olacak.

G-20 Liderler Zirvesi28 – 29 Haziran tarihlerinde Japonya’nın Osaka şehrinde G-20 Liderler Zirvesi 2019 düzenlenecek. Cuma günü başlayacak zirvede liderlerin görüşmeleri piyasaların yönünü belirleyecek. Bunlardan en önemlisi de ABD Başkanı Donald Trump ile Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in yapacağı görüşme olacak.

Trump daha önceki açıklamalarında Jinping’in zirveye katılmaması halinde ek gümrük vergi oranlarını artıracağını bildirmişti. Son yapılan açıklamada ise iki ülke liderinin zirvede bir araya gelerek, uzun bir toplantı yapacağı belirtildi. Trump-Jinping görüşmesi dolaylı olarak Türkiye piyasalarını etkilerken, asıl belirleyici Erdoğan ile Trump arasındaki görüşme olacak. Zirvede S-400 konusunun ele alınması bekleniyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu