Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Cari Fazla Açıklaması ile 5,65’e Gerileyen Dolar Yeniden Yükselişte

Dün FED Başkanı’nın açıklamaları ile gerileyen kur bu sabah düşük seviyeden açıldı. Mayıs’ta 151 milyon dolar cari fazla gerçekleştiği açıklaması ile 5,65 – 5,69 arasında dalgalandı.
Cari Fazla Açıklaması ile 5,65’e Gerileyen Dolar Yeniden Yükselişte
Son Güncelleme: 
Yorum

Geçen hafta sonu Merkez Bankası Başkanı’nın görev değişikliği ile 5,82’ye kadar tırmanan Dolar/TL daha sonra kademeli bir şekilde düşüş sergiledi. Dün FED Başkanı Jerome Powell’ın, Temmuz toplantısında faiz indirimine zemin hazırlayan açıklamalarından destek bulan kur, bu sabah işlemlere 5,67 civarından başladı.

TCMB tarafından açıklanan cari işlemler dengesi sonrası ise 5,65 seviyesine indi. Ancak bu düşüş çok kısa süreli oldu ve hemen ardından 5,69’u test etti.

Mayıs ayında 151 milyon dolar cari fazla verilmesiyle 5,65’e gerileyen kur, saat 11:12’de 5,6853 liradan işlem görüyor.

11 Temmuz Dolar GrafiğiSon aylarda dış ticaret açığındaki azalmanın etkisiyle Mayıs ayında cari fazlaya geçildi. Aylık bazda 151 milyon dolar cari fazla verilirken, on iki aylık açık 2 milyar 370 milyon dolar seviyesinde gerçekleşti. Kur bu açıklamalara çok fazla tepki vermese de günlük kaybını korudu.

Çarşamba günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Merkez Bankası hakkındaki eleştirel sözleri sonrasında 5,75’in üzerini görmüştü. Ancak FED Başkanı’ndan gelen açıklamalar sonrasında yönünü yeniden eksiye çevirdi.

Türk lirası, Mayıs ayının başından bu yana, Arjantin pezosundan sonra dolar karşısında en fazla değer kazanan ikinci para birimi oldu.

Türk Lirası Mayıs DeğişimDeniz Yatırım’ın yaptığı değerlendirmede, dolarda son dönemde zayıflama olmasına rağmen bunun sınırlı kalabileceği yorumu yapıldı. Gelişmiş ve gelişmekte olan ülke paralarının güçlü duruşunu sürdürebileceği, negatif ayrışmaların ise ülkelerin kendi iç meseleleri sebebiyle oluşabileceği aktarıldı.

Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya’nın görevden alınmasının fiyatlara bir miktar yansıdığını ifade eden Deniz Yatırım Stratejisti Orkun Gödek, şu an için dış piyasa gelişmelerinin destekleyici konumda olduğu için kurun ve borsanın çok fazla etkilenmediğini sözlerine ekledi.

GCM Yatırım analistleri, kur için en kritik seviyenin 5,6950 olduğunu belirtiyor.

GCM Yatırım Dolar YorumuFED Başkanı’nın konuşması ile doların küresel piyasalarda değer kaybettiğini ve yurt içinde 5,69’un altındaki negatif beklentileri artırdığını söyleyen kurum analistleri, bu seviyenin altındaki geri çekilmelerde 5,59’ların gündeme gelebileceğini aktardı. 5,6160 – 5,5900 bandında kalıcılık sağlanması halinde, 5,48 – 5,55 bölgesini izleyebileceğimiz ifade edildi.

Yatırımcıların pozitif hareketleri fiyatlayabilmeleri için 5,69 seviyesinin üzerinde kalıcılık sağlanması gerektiği aktarıldı. Tacirler Yatırım tarafından yollanan notta da Powell’ın konuşmalarının etkilerine yer verilirken, kurun bugün 5,65 – 5,72 arasında hareket etmesinin beklendiği bildirildi. Genel olarak analistlerin kurda izlenmesini önerdiği destek seviyeleri 5,64 – 5,65, direnç seviyeleri ise 5,68 – 5,70 aralıkları olarak öne çıkıyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu