Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Davos’ta Blok Zinciri Teknolojisinin Geleceği Konuşuldu

49. Dünya Ekonomik Forumu'nun Davos'ta gerçekleşen zirvesinde sektörün önde gelen isimleri blockchain teknolojisinin geleceğini konuştu. İşte önemli notlar:
Davos’ta Blok Zinciri Teknolojisinin Geleceği Konuşuldu
Son Güncelleme: 
Yorum

İsviçre Alpleri’ndeki Davos kasabasında gerçekleşen 49. Dünya Ekonomik Forumu’nda blok zinciri teknolojisinin geleceği hakkında konuşmak için sektörün önemli isimleri bir araya geldi. Bitcoinin çevresel etkisinin geleceğin para birimi olamayacağı, sıfır değerine ineceği ve blok zinciri teknolojisinden nasıl yararlanılabileceği konuları ele alındı.

BCG Digital Ventures şirketinin kurucusu Jeff Schumacher, bitcoinin sıfıra gideceğine inandığını söylemesi ile dikkat çekti.

Jeff Schumacher Bitcoin Sıfıra DüşecekSchumacher, bitcoinin harika bir teknolojik para birimi olduğuna inanmadığını da söyledi ve hiçbir şeye dayanmadığı için böyle düşündüğünden bahsetti. Düzenlenen panelde CNBC’ye yaptığı açıklamalarla dikkat çeken Schumacher, blok zinciri odaklı şirketlerde büyük bir yatırımcı olarak görülüyor.

Silver Lake Partners kurucu ortağı Glenn Hutchins ise bitcoinin gelecekteki rolünün bir değer deposu olmaya odaklanabileceğini dile getirdi.

Glenn Hutchins Değer Deposu OlacakHutchins, “Bitcoinin sistemdeki rolünün, o anda kullanmadığınız diğer kullanım durumlarına sahip belirteçleri varken, oradaki değeri tutmak, değeri geri getirmek olabilir,” ifadelerini kullandı.

Bitcoin Fiyatındaki Değişimleri İzlemek için Tıklayın!

Hutchins, “Bitcoin etrafında bir para birimi veya para birimi karşılığı olarak yatırım yapmakla, hatta bir muhasebe defteri olarak blok zinciri yapmakla daha az ilgileniyorum. Protokoller hakkında çok daha fazla düşünüyorum. Hangi protokolün hangi değerlerin değerli olup olmadığına bağlı olarak yapacağı protokol nedir?” şeklinde konuştu.

Ripple CEO’su Brad Garlinghouse ise bir yatırımcı olarak, blockchain olarak bilinen temel teknolojiye odaklandığını belirtti.

Brad Garlinghouse Teknolojiye OdaklanılacakTüm panelistlerin olduğu ortamda Schumacher, sektörün şimdi “açık ademi merkeziyetçi sistemler” yaratmaya çalıştığını söyledi. Bunların ise temelde bugün bulut bilişime benzer şekilde, işletmelerin üzerinde çalışabilecekleri yeni nesil protokoller veya altyapı olacağını ifade etti.

500 Startups ortağı Edith Yeung ise şu anda yeni nesil blok zinciri teknolojisinin geliştirilmekte olduğunu ve özellikle Asya’da ödemeler alanında hızlı bir şekilde kabul gördüğünü belirtti. Asya’da blok zinciri teknolojisinin etkin ödeme türleri dışında daha fazla eylemde de görüleceğini ifade etti.

Garlinghouse 5 yıl için blockchain teknolojisinin daha fazla benimseneceğini, Schumacher ise bunun 3 yıl uzakta olduğunu söyledi.

Blok Zinciri Daha Fazla BenimsenecekHutchins de tüketicilerin, hangi blok zincirinin kullanıldığından bahsetmeyeceklerini, bir ürünün kullanım durumunun ne kadar iyi olduğunu önemseyeceklerini vurguladı.

“Bugün bir e-posya gönderdiğinizde kullandığınız temel teknolojiyi düşünmüyorsunuz” diyen Hutchins, tüketicilerin protokolden, belirteçten, teknoloji çözümlerinden ve saniyede kaç işlem gerçekleştiğinden konuşmayacağını belirtti. Kısaca kullanılmaya başlandığında altta yatan teknolojinin ne olduğuyla ilgilenilmeyeceğinden bahseden Hutchins, o zaman başarılı olunduğunun anlaşılacağını vurguladı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu