Yatırım yapmaya başla!

DAİB Üyesi Firmalar 2019 Aralık’ta 165 Milyon Dolarlık Ürün İhraç Etti

Türkiye'de Doğu Anadolu İhracatçı Birliği'ne üye olan firmalar 2019 Aralık'ta 165 milyon 134 bin dolarlık ihracata imza attı.
DAİB Üyesi Firmalar 2019 Aralık’ta 165 Milyon Dolarlık Ürün İhraç Etti

Dışa satım faaliyetlerini artırmayı amaçlayan ve Doğu Anadolu Bölgesi’ndeki firmaların üyeliğiyle gelişerek her türlü soruna çözüm üretmeye çabalayan Doğu Anadolu İhracatçılar Birliği (DAİB); Ağrı, Ardahan, Batman, Bayburt, Bingöl, Bitlis, Erzurum, Erzincan, Elazığ, Iğdır, Hakkari, Muş, Şırnak, Tunceli, Van, Kars ve Siirt olarak belirlenen 17 faaliyet bölgesinden 171 ülkeye ihracat gerçekleştirdi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve DAİB tarafından oluşturulan veriler ışığında, 2019 yılının Aralık ayında faaliyet bölgelerinden gerçekleştirilen ihracatın bir önceki yıl olan 2018’in aynı ayına kıyasla %6,16 oranında arttığı ve 165 milyon 134 bin dolarlık gelir getirdiği öğrenildi.

DAİB Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Tanrıver, bölge ihracatının geçtiğimiz yıllara göre arttığını söylerken, Türkiye ekonomisine katkı sağlamak için çalıştıklarını aktardı. İhracat faaliyetlerindeki artışla illerin hem ekonomik hem de sosyal açıdan kalkınacağını açıkladı.

DAİB’e üye firmalarca belirtilen ayda yapılan ihracat en fazla artışı sanayi, mobilya, kağıt ve orman ürünlerinde kaydetti.

Mobilya Ürünleri İhracatıÜye bölgelerden diğer ülkelere 121 milyon 157 bin dolarlık sanayi ürünleri ihracatı gerçekleştirilirken, 36 milyon 13 bin dolarlık ihracat tarım ürünlerinde ve 7 milyon 963 bin dolarlık ihracat da madencilik ürünleri sektöründe gerçekleştirildi.

Otomotiv sektörü, bölgeden yapılan sanayi ürünleri ihracatında 22 milyon 358 bin dolar ile ilk sıraya yerleşti. Mobilya 21 milyon 149 bin dolar ile sıralamada ikinci sırayı alırken, makine sektörleri ihracatı 20 milyon 949 bin dolar ile üçüncü sırada bulundu.

2019 Aralık’ta mobilya, kağıt ve orman ürünlerinden DAİB tarafından yapılan ihracat faaliyetleri kaydettiği %42 artışla 21 milyon 676 bin dolar seviyesine yükseldi.

Orman Ürünleri İhracatıDAİB’in Aralık’ta tarım ürünleri ihracatında 2 milyon 845 bin dolar hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamullerinden elde ettiği öğrenilirken; 5 milyon 960 bin dolar yaş meyve-sebzeden kazandığı belirlendi. Birlik meyve-sebze mamullerinden ise bu dönemde 2 milyon 706 milyon dolarlık gelir sağladı.

Irak, yılın son ayında 47 milyon 700 bin dolarla DAİB’in en fazla ihracat gerçekleştirdiği ülke olarak belirlendi. Azerbaycan-Nahçıvan 10 milyon 913 bin dolarla ikinci sırada yer aldı. Ardından İran 8 milyon 686 bin dolarla, Almanya 6 milyon 910 bin dolarla ve Libya 5 milyon 147 bin dolarla geldi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum