Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Erdoğan Kabine Sonrası Elektrikte Yeni Düzenlemeyi Duyurdu

Ekonomi ve dış politikadaki gelişmelerin ele alındığı Kabine toplantısı sona erdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, millete sesleniş konuşmasında kararları açıkladı.
Erdoğan Kabine Sonrası Elektrikte Yeni Düzenlemeyi Duyurdu
Son Güncelleme: 
Yorum

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında düzenlenen Kabine toplantısı tamamlandı. Saat 15.45’te başlayan toplantıda ekonomik gelişmeler, KDV indiriminin piyasaya nasıl yansıdığı, enflasyonla mücadelede atılacak adımlar ve Rusya – Ukrayna gerilimi gibi konuların ele alınması bekleniyordu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün Birleşik Arap Emirlikleri ziyareti dönüşünde uçakta basın mensuplarının sorularına cevap verdi. KDV indirimi sonrasında gıda fiyatlarında da düşüş olacağını belirterek, elektrik düzenlemesinin bugünkü toplantıda ele alınacağını söylemişti.

Peki, yaklaşık 4 saat süren Cumhurbaşkanlığı Kabine toplantısından hangi kararlar çıktı?
Erdoğan Kabine Açıklaması
Kaynak: Twitter

Konuşmasına geçirdiği Covid-19 hastalığından bahsederek başlayan Erdoğan, çalışmalarına karantina sürecinde devam ettiklerini söyledi. Kendisine geçmiş olsun dileklerini ileten siyasilere, ülke liderlerine ve diğer tüm kişilere teşekkürlerini sundu.

BAE’ye yaptığı resmi ziyaretlere bir kez daha değinerek, 13 anlaşma imzalandığını söyledi. Böylece iki ülke arasında yeni bir dönem başlatıldığını aktardı.

Bundan sonraki süreçte de başta Körfez ülkeleri olmak üzere Türkiye’nin gelişmesine katkı verecek ülkelerle yakın teması artıracaklarını söyledi.

Dünya küçülürken Türkiye’nin büyüdüğünü, ekonomi programının odağında vatandaşın işini korumak ve istihdamını geliştirmek olduğunu dile getirdi. Dünyanın panik içinde kapandığı bu dönemde farklı bir politika destekleyerek üretimi ve bireyleri desteklediklerini söyledi.

KDV İndirimini Fiyatlara Yansıtmayanlara Yaptırım

Cumartesi günü Hazine ve Maliye Bakanı’nın yeni enflasyon tedbirleri paketi açıklaması sırasında, kendisinin bağlantı kurduğunu ve burada KDV indirimi müjdesi verdiklerini hatırlattı.

“KDV indiriminin ülkemize ve üreticimize tekrardan hayırlı olmasını diliyorum. KDV düzenlemesi devlet olarak bizim attığımız bir adımdır.” diyen Cumhurbaşkanı, bakanlıkların fiyatlara yansıyıp yansımadığını kontrol edeceğini ve indirim yapmayana cezai yaptırımların uygulanacağını aktardı.

Elektrik Tarifelerinde Vatandaşı Rahatlatacak Adım

“Emin olun hepimizin canını yakan fiyat artışları geçicidir, konjonktüreldir, bu döneme mahsustur. Alım gücündeki düşüş bir süre sonra telafi edilebilirken kaybedilen işin hususun, yeni kazanımdır.” şeklinde açıklamada bulundu.

Halihazırdaki en büyük sorunumuzun yüksek enflasyon olduğunu ancak üstesinden gelineceğini belirtti.

Türkiye bugün enerjinin yokluğunu değil sadece fiyatını tartışabiliyorsa, bunu artırılan kurulu güce borçlu olduğunu belirtti. “Enerji fiyatlarındaki artış bize özel değil, küresel düzeyde artmıştır.” diyen Cumhurbaşkanı, Avrupa’da 34 ülke arasında vatandaşa en uygun elektrik sağlayan 3. ülke olduğumuzun altını çizdi.

Son dönemde küresel düzeyde doğal gaz fiyatlarının 10 kat, kömür fiyatlarının 5 kat, petrol fiyatlarının ise 3 kat arttığını belirtti. Elektrik fiyatlarına ilişkin düzenleme hakkında, “210 kw düşük tarife yeniden değerlendirilecektir, sivil toplum kuruluşlarının statüsü konut statüsüne dönüştürülecektir.” şeklinde karar alındığını bildirdi.

Geçen yıl hane başına 5 bin TL enerji desteği verdiklerini söyledi. Yılbaşı itibarıyla tarife düzenlemelerine rağmen elektrik ve doğal gaz desteklerine devam edildiğini bildirdi.

Elektrik desteğini 4 milyon haneye çıkardıklarını, yeni sosyal destek paketi için hazırlıklara başlanması talimatı verdiklerini aktardı.

Çiftçilere ve Öğrencilere Müjde

Yarından itibaren üreticilerin kullandığı can gübresi, amonyum sülfat ve nitropower gübrelerinde yüzde 30 indirim açıklaması yaptı. Hayvancılıkla uğraşanların maliyetlerini azaltmak için de karma hayvan yeminde yüzde 12 indirim müjdesi verdi.

Yurtlarda kalan öğrencilerin internet kotasını 16 GB’den 32 GB’ye çıkardıklarını açıklayan Erdoğan, beslenme yardımının da 750 liraya yükseltildiğini belirtti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu