Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Cumhurbaşkanı Erdoğan TBMM’nin 27. Dönem 3. Yasama Yılı Açılışında Konuştu

Meclis’in yeni yasama yılı açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, terör konusuna değinerek, güvenli bölge için kendi yolumuzdan gitmekten başka çaremiz olmadığını ifade etti.
Cumhurbaşkanı Erdoğan TBMM’nin 27. Dönem 3. Yasama Yılı Açılışında Konuştu
Son Güncelleme: 
Yorum

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin (TBMM) 27. dönem 3. yasama yılının açılış konuşmasını yaptı. Erdoğan Meclis’in açılışından bu yana ülkemize hizmet veren tüm milletvekillerini saygıyla anarak, hayatta olmayanlara Allah’tan rahmet diledi.

Meclis Başkanı Mustafa Şentop’un Atatürk anıtının önüne çelenk koymasının ardından Erdoğan açılış konuşmasına geçti. Türkiye’nin en büyük gücünün birlik, beraberlik ve dayanışma olduğunu belirten Cumhurbaşkanı, bu gücün hiçbir şeyle kıyaslanamayacağını vurguladı.

600 yıllık bir çınarın yerine geçen genç Türkiye Cumhuriyeti’nin dört yıl sonra bir asrı tamamlayacağını belirtti.

Türkiye CumhuriyetiBir asır önce tüm dünyanın hasta adam olarak gördüğü Türk milletinin İstiklal Savaşı’nı zaferle kazandığını belirten Erdoğan, Türkiye’nin sınırlarının büyük emekle çizildiğini hatırlattı. 2016 yılında yaşanan 15 Temmuz darbe girişimine de değinen Erdoğan, Türk milletinin şanını ve şerefini koruma adına büyük hassasiyet göstermeye devam ettiğini sözlerine ekledi.

Bu meclisin çok partili siyasi hayata geçişi sağlaması açısından çok önemli olduğunu, ona sahip çıkmanın aynı zamanda milli irade ve hukuk devletine de sahip çıkmak anlamına geldiğini dile getirdi.

Milletini ve memleketini benimsemeyen insanların bu çatının altında yer almaya hakkı olmadığını söyledi. Her fırsatta birlik, beraberlik ve kardeşlik vurgusu yaptıklarını, milletvekillerinin seslerine ise hiçbir zaman kulaklarını kapatmadıklarını belirtti.

Her zaman millete, kendi politikalarına ve Meclis’in sorunu çözme iradesinin büyüklüğüne inandıklarını söyledi.

TBMM Açılış18 yıl önce iktidara geldikleri zaman siyasetin üslubunu ve tarzını değiştirdiklerini belirten Erdoğan, demokrasi konusunda Meclis’in başarısının büyük olduğunu aktardı. Yeni hükümet sisteminin Meclis’in gayreti ve milletin takdiri sayesinde başarılı olacağını ekledi.

Kadim bir millet olan Türkiye’nin sadece komşuları ile değil tüm kardeşlerinin sorunları ile ilgilenmek zorunda olduğunu anlattı. Sınırlarımız dışında yaşanan, insani olmayan girişimlerin hangi bedeli ödersek ödeyelim engelleneceğini dile getirdi.

Şu anda ülkemizde 5 milyona yakın yabancı bulunduğunu, Türkiye’ye gelen tüm dostlara kapılarımızı açtığımızı aktardı. Sadece Suriye krizi nedeniyle ülkemize sığınan mülteci sayısının 3,6 milyon olduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Terörle ve şiddetle arasına mesafe koyan tüm kesimleri, milli meselelerde aynı ortak paydada buluşmaya davet ediyoruz.

Terörle MücadeleTürkiye’nin Suriye’nin toprak bütünlüğünden yana olduğunu bunun haricinde kan dökmek veya savaşmak gibi bir amacı olmadığını belirtti. Suriye halkının ve kendi geleceğimizin güveni için çalıştıklarını söyleyen Erdoğan, dayatma senaryolarına asla rıza gösteremeyeceğimizi vurguladı.

Türkiye’nin yıllardır terör örgütünün tasfiyesi konusunda oyalandığını fakat artık bu oyuna alet olmayacaklarını vurguladı. Kendi yolumuzda yürümekten başka çaremiz olmadığını söyleyen Cumhurbaşkanı, Türkiye’nin kendi güvenliği ve kardeşlerinin geleceği adına çalışmaya devam edeceğini sözlerine ekledi.

Türkiye’nin kaybedecek tek bir günü bile olmadığını belirterek son günlerde gündemi meşgul eden IMF konusuna da değindi. 2018 yılının Ağustos ayından itibaren finans sistemimizi hedef olan saldırılara maruz kaldığımızı, döviz kurlarında yükseliş ve işsizlik artışı gibi sorunları yaşadığımızı hatırlattı.

Türkiye ekonomisinin bunlarla başarılı bir şekilde mücadele ettiğini, faizlerin kademeli bir şekilde aşağıya çekildiğini, bankacılık sistemimizin güçlü yapısını korumaya devam ettiğini ve dövizin düşürüldüğü açıkladı.

IMF defterinin bir daha açılmamak üzere 2013 yılının Mayıs ayında kapatıldığını söyleyen Cumhurbaşkanı, 2023 hedeflerine doğru emin adımlarla ilerlediklerini sözlerine ekledi.

Geçen hafta İstanbul’da yaşanan depremin içinde bulunduğumuz tehlikeleri hatırlattığını söyledi.

Depreme Hazırlıklı DeğilizÜlkemizin büyük bir kısmının birinci veya ikinci derece deprem bölgesi olduğunu hatırlatan Erdoğan, 1999 yılında yaşanan Düzce depreminde binlerce kayıp verdiğimizi belirtti. Aynı şekilde 2011 yılında Van’da, 1998 yılında Adana’da, 1971’de Bingöl’de ve 1975’te Lice’de çok büyük depremlere tanık olduğumuzu anımsattı.

Ülkemizde inşaat faaliyetlerinin deprem riski gözetilmeden yürütüldüğünü ancak artık TOKİ öncülüğünde depreme dayanıklı yapılar oluşturulmaya başlandığını açıkladı. Ülke genelinde 6,7 milyon yapının dönüşümünün hedeflendiğini, halihazırda 1,5 milyon acil dönüşüm bekleyen yap olduğunu söyledi.

Ülkemizde yaşanan tüm doğal felaketlerin AFAD tarafından idare edildiğini, 2009 yılında kurulan kurum sayesinde kriz ve risk yönetiminin başarılı bir şekilde yürütüldüğünü açıkladı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu