Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Covid-19 Balkanlar’da V Şekilli İyileşme Umutlarını Yıksa da Görünüm Aydınlık

Hırvatistan, Bulgaristan ve Romanya olmak üzere dört Balkan ekonomisinin, 2020'yi takdir edilesi şekilde tamamladıkları belirtilirken 2021'e iyimser yaklaşıldı.
Covid-19 Balkanlar’da V Şekilli İyileşme Umutlarını Yıksa da Görünüm Aydınlık
Son Güncelleme: 
Yorum

Bulgaristan, Hırvatistan, Romanya ve Sırbistan için temel makroekonomik tahminleri ING tarafından gözden geçirildi. Nota göre koronavirüs enfeksiyonlarının yeniden canlanması hızlı bir V şeklinde iyileşme umutlarını kırarken 2021’in yine de iyi bir yıl olması gerektiği öngörüldü.

Notta Sırbistan, Hırvatistan, Bulgaristan ve Romanya olmak üzere dört Balkan ekonomisinin, 2020’yi hayranlık uyandıracak kadar dirençli bir şekilde geçirdiği belirtildi. Bunun büyük mali açıklar ve gelişmekte olan piyasalarda sadece bir yıl önce düşünülemeyen para politikası önlemleri nedeniyle gerçekleşse de nihayetinde benzer olağanüstü önlemlerin uygunluğunu yansıtan gerçek ekonomi tepkisi olduğu aktarıldı.

Sırbistan, 2020’de yalnızca %1,1 küçülen en dinamik Avrupa ekonomilerinden biri olarak statüsünü yeniden teyit ederken 20212de %5,5’le en yüksek büyüme oranlarından birine ilerlediği aktarıldı.
ING Balkanlar Görünüm
Kaynak: ING

Bulgaristan ve Romanya ise ekonomilerinin yalnızca 2020’nin ikinci çeyreğinde daraldığını gördüklerinden, 2020’de teknik bir durgunluktan kaçınmayı bile başardı. Dolayısıyla, GSYİH daralmasının her ikisi için de %4,5-5,5 aralığında olması gerektiği kaydedildi.

2021’de umut edilen ekonomik büyüme tahmini olan %3-%4’le toparlanacakları aktarıldı. 2020’de tahmini %8,8 GSYİH daralmasıyla, Hırvatistan’ın bu pakette aykırı bir değer gibi görünebileceği ancak GSYİH‘sinin %20’sinden fazlasının 2020’de düşüş gösteren bir sektöre – turizm- bağlı olduğu vurgulandı. Bu yüzden tek haneli bir daralma aslında takdire şayan bir sonuç olarak gösterildi.

2021’de, tüketici duyarlılığı şu anda tahmin edilenden daha uzun süre düşük kalabileceğinden %4’ün biraz üzerinde bir büyüme toparlanması beklediklerini kaydetti.
Romanya Ekonomisi 3Ç20’de %5,7 Daraldı
Kaynak: INS

Büyümenin ötesinde mali cephede Romanya’nın açıklarının daha yapısal niteliği göz önüne alındığında, en yavaş bütçe açığı düşüşüne sahip ülke olabileceği tahmin edildi. Derecelendirme açısından da tüm ajansların koyduğu olumsuz görünümler göz önüne alındığında, yine daha baskı altında göründüğü bildirildi.

“Romanya’nın 2021’de yatırım yapılabilir notunu koruyabileceğine inanıyoruz, ancak not düşürme riskleri güvenilir bir mali konsolidasyon planına bağlı olarak yıl boyunca bizle kalacak” diyen ING uzmanları, enflasyon cephesinde, merkez bankalarının politika eylemlerini tetiklememek için her dört ülkede de işlerin yeterince iyi göründüğünü savundu.

Cari açıklar muhtemelen Romanya ve Sırbistan’da nispeten yüksek seviyelerde kalacak, ancak bunları istikrarlı borç yaratmayan kaynaklardan tamamen finanse etmek sadece Sırbistan için daha olası görünüyor. Son olarak, siyasi cephede Bulgaristan’ın 2021’deki seçimlerle karşılaşma sırasının geleceği ve sahnenin şimdiden oldukça sıcak göründüğünü söylendi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu