Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Covid-19’un Yükselişi ABD’de Çift Dipli Resesyon Riskini Artırıyor

ABD'de COVID-19 vakalarının yeniden alevlenmesi, uzmanlara göre ülke ekonomide çift dipli resesyon riskini artırıyor. Detaylar şu şekilde;
Covid-19’un Yükselişi ABD’de Çift Dipli Resesyon Riskini Artırıyor
Son Güncelleme: 
Yorum

4 milyona yaklaşan vaka sayışıyla dünya sıralamasında başı çekmeye devam eden ABD ekonomisi için endişe verici yorumlar yapılıyor.

Geçtiğimiz gün kaleme aldığı yazısında pandemi sonrası dünyanın en büyük kazananının ABD ya da Çin değil Almanya olacağını dile getiren küresel yatırımcı Ruchir Sharma, onlar arasındayken başka birçok ekonomist daha ABD için ezberbozan tahminlerde bulunuyor.

Muhasebe ve danışmanlık firması RSM US LLP’nin Baş Ekonomisti Joseph Brusuelas, dün yayımlanan blog yazısında ABD’deki koronavirüs tablosunu ele aldı.

Brusuelas, mevcut enfeksiyon oranı düşünüldüğünde ve eyaletlerin bu yayılıma hızla yanıt vermediği varsayıldığında, vaka sayısının Temmuz sonunda 4 milyonu geçmesini beklediklerini söyledi.

Joseph Brusuelas ABD Vaka 4 Milyon Bekliyoruz Ulusal olarak, Temmuz ayının ikinci haftasında günde 68,000’den fazla bildirilen vaka kaydedildiğini, bunun ilk enfeksiyon dalgasında Nisan zirvesindeki 32 bin günlük vakanın iki katı olduğunu vurguladı.

Etkili bir koronavirüs aşı rejimi gerçekleşene kadar anlamlı yerel veya küresel bir ekonomik iyileşmenin olmayacağının giderek daha belirginleştiğini söyledi.

Koronavirüsün, ABD’nin en büyük metropol alanlarının dışındaki eyaletlerde yoğun şekilde yaygınlaşmasının 2020’nin ikinci yarısında büyüme için önemli bir risk oluşturduğunu ekledi. New York’u şablon olarak kullandıklarında, Güney ve Güneybatı eyaletlerinin Ocak ayı büyüme seviyelerine yakın bir yere geri dönmesinin biraz zaman alacağını belirtti.

Moody’s Analytics Baş Ekonomisti Mark Zandi ise işlerin aşırı hızla yeniden açılmasının sağlık krizinin “kaotik yönetimi” ile birleştiğinde, salgını yeniden canlandırdığını savundu.
ABD İşsizlik 11 Temmuz
Kaynak: ABD Çalışma Bakanlığı

Pazartesi günü yayımladığı analizle dikkat çeken Mark Zandi; ekonomik zararın şimdiden netleştiğini belirterek Nisan ortasından Haziran başına keskin bir düşüş yaşayan işsizlik maaşı için ilk başvuruların haftada 2 milyonun üzerine sıkışıp kaldığını söyledi.

Ayrıca bazı işletmelerin tekrar kapanması veya en azından daha sıkı sosyal mesafe önlemleri yönünde alınacak kararlarla bu yaz sonlarında daha fazla iş kaybı beklediğini bildirdi.

“Bu çift dipli bir resesyon ya da W şekilli görünüm gibi geliyor. Aslında daha iyi bir sonuç beklememizin tek nedeni, şu an ile pandeminin yaygın olarak dağıtılan ve kabul edilen bir aşı ile sona erdiği zaman arasında az çok sabit bir ekonomi.”

Bu arada Worldometers verilerine göre ABD’de toplam vaka sayısı 3,9 milyonun üzerindeyken ölüm sayısı 143,864’e ulaştı. En fazla vakada ise ilk beşi sırasıyla New York, California, Florida, Texas ve New Jersey alıyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu